Nie chcą powtórki z Kataru. Maraton olimpijski przeniesiony do Sapporo

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) zaproponował, aby zaplanowany na 9 sierpnia bieg maratoński w ramach przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich przenieść ze stolicy Japonii do Sapporo, gdzie temperatura latem w ciągu dnia powinna być niższa o około 5 stopni Celsjusza. Władze Tokio początkowo podchodziły do tej propozycji sceptycznie, ale ostatecznie wyraziły zgodę na takie rozwiązanie.

Przeniesienie maratonu do Sapporo ma pozwolić uniknąć największych upałów. Szacuje się, że w trakcie Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczną się 24 lipca i potrwają do 9 sierpnia temperatura w stolicy Japonii może przekroczyć nawet 35 stopni Celsjusza.

W Sapporo ma być chłodniej

MKOL sugerował już dawno, aby maraton i chód sportowy rozegrać w Sapporo, ale początkowo gubernator Tokio Yuriko Koike nie chciała o tym słyszeć. Argumentowała, że w mieście wdrożone zostały już inwestycje, które miały minimalizować niedogodności związane z upałem. Ostatecznie zgodziła się jednak na zmianę przez wzgląd na współpracę z międzynarodową federacją lekkiej atletyki.

– Nie popieram tego, ale tej decyzji nie dało się uniknąć. By jednak igrzyska okazały się sukcesem, musimy stworzyć pozytywne ramy współpracy – powiedziała.

Według ustaleń Tokio ma nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z przenosinami lokalizacji maratonu, ale pozostają do wyjaśnienia jeszcze inne kwestie.

Jedną z nich jest to, ile pieniędzy wydanych dotychczas przez stolicę kraju na przygotowania do przeprowadzenia zmagań w tej konkurencji mogłoby zostać zwróconych.

Szef delegacji MKOl John Coates zaznaczył, że ma świadomość, iż maraton zajmuje w sercach mieszkańców Tokio i Japończyków szczególne miejsce.

– Chcieliśmy jednak uniknąć złych wspomnień z tej rywalizacji i aby ludziom Tokio źle się kojarzyło. Nie chcieliśmy, aby w ich pamięci zostały sceny podobne do tych z Dauhy – argumentował, odnosząc się do bardzo trudnych warunków podczas niedawnych lekkoatletycznych mistrzostw świata.

O której godzinie wystartuje maraton?

Wcześniej organizatorzy Igrzysk Olimpijskich 2020 przenieśli porę rozpoczęcia maratonu na godz. 6 rano, a chodu sportowego na 5.30, by uniknąć upału panującego w środku dnia.

Niewykluczone jednak, że maratończycy wystartują jeszcze wcześniej. Spekuluje się, że bieg na królewskim dystansie może rozpocząć się nawet o godzinie 3 w nocy. Ostateczną decyzję w tej sprawie organizatorzy igrzysk mają podjąć za miesiąc.

Źródło: PAP