Izabela Paszkiewicz wygrała półmaraton w Sewilli! „Po cichu liczyłam na zwycięstwo”

Izabela Paszkiewicz wyjeżdza z Sewilli ze zwycięstwem i nowym rekordem życiowym w półmaratonie. Wygrała dzisiaj 25. jubileuszowy EDP Medio Maratón de Sevilla z czasem 1:11:09, który jest czwartym rezultatem w historii polskiej lekkoatletyki. W Hiszpanii dobrze spisała się również Iwona Bernardelli, która była piąta z czasem 1:14:07.

Polki przyjechały do Sewilli z ciężkiego zgrupowania w Ostii we Włoszech, gdzie szlifowały formę przed wiosennymi startami. W stolicy Andaluzji zastała je świetna pogoda, temperatura oscylowała w granicach 8 stopni.

Paszkiewicz wykorzystała warunki

Walkę o zwycięstwo w Sewilli Polka stoczyła z Brytyjką Lilly Partridge, która była na prowadzeniu zarówno na 10 jak i na 15km. Paszkiewicz jednak biegła tuż za nią i na ostatnich kilometrach zachowała zdecydowanie więcej sił niż rywalka.

Ostatecznie biegaczka z Terespola wpadła na metę jako pierwsza z wynikiem 1:11:09, który jest o 24 sekundy lepszy niż poprzedni rekord życiowy.

– Po cichu liczyłam na zwycięstwo. Znałam rywalki przed biegiem. Bardziej interesował mnie jednak dzisiaj rekord życiowy – powiedziała nam Izabela Paszkiewicz po starcie. – Biegło mi się dziś rewelacyjnie. Pogoda była rewelacyjna i trasa. Oczywiście na wiosnę podejmę walkę o przepustkę na Igrzyska Olimpijskie – dodała.

Na drugim miejscu z czasem 1:11:13 uplasowała się reprezentantka gospodarzy Marta Galimany, która zdołała wyprzedzić opadającą z sił Partridge. Brytyjka ostatecznie była trzecia z wynikiem 1:11:31.

Jako piąta z czasem 1:14:07 dotarła Iwona Bernardelli, która powoli wraca do wysokiej dyspozycji po urodzeniu dziecka oraz kontuzji.

Rekordowy jubileusz

Na wysokim poziomie toczyła się rywalizacja wśród mężczyzn. Dość powiedzieć, że pierwszych trzech zawodników pobiegło szybciej, niż dotychczasowy rekord trasy wynoszący 1:02:49.

Najlepszy okazał się Eyob Faniel, który dotarł do mety z wynikiem 1:00:44. Urodzony w Erytrei reprezentant Włoch również poprawił swój rekord życiowy o 9 sekund, który uzyskał w kwietniu ubiegłego roku podczas półmaratonu w Padwie.

Kolejne dwa miejsca zajęli Etiopczycy – Kasahy Atsebha Kasa (1:00:46) i Agunafr Bekele (1:01:35).

Do mety jubileuszowego półmaratonu w Sewilli dotarła rekordowa liczba 10,5 tysiąca biegaczy.

red