Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata przełożone! Powodem koronawirus

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki (World Athletics) poinformowała, że przekłada na przyszły rok Halowe Mistrzostwa Świata, które pierwotnie miały odbyć się w Nanjing w dniach 13-15 marca 2020 roku. Jako powód takiej decyzji lekkoatletyczne władze podały koronawirus, który opanował Chiny.

– Rozważaliśmy możliwość przeniesienia imprezy do innego kraju i chcemy podziękować wszystkim miastom, które same zgłosiły gotowość do przejęcia obowiązków gospodarza tego wydarzenia. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że ogniska wirusa wciąż pojawiają się poza Chinami, porzuciliśmy ten pomysł. Obawialiśmy konieczności kolejnych zmian daty miejsca rozegrania mistrzostw – poinformowała światowa federacja lekkiej atletyki w specjalnym komunikacie.

World Athletics wyraźnie zaznaczyło, że chce, aby chińskie Nanjing wciąż było gospodarzem imprezy, która miałaby się odbyć w marcu 2021 roku.

– Wierzymy, że uda nam się znaleźć w kalendarzu odpowiedni termin. Doceniamy wysiłek, jaki włożyło Nanjing w prace związane z planowaniem i przygotowaniem tegorocznych mistrzostw – podkreślili przedstawiciele światowej federacji.

Decyzja federacji może rodzić problem ze wskazaniem terminu mistrzostw świata w 2021 roku. Już od dawna na dni 5-7 marca zaplanowane są Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu.

Istnieje ryzyko, że kolizja dat obu czempionatów mogłaby negatywnie wpłynąć na frekwencję czołowych zawodników na mistrzostwach Starego Kontynentu.

Co z innymi imprezami biegowymi?

Medyczny zespół World Athletics był w kontakcie z Międzynarodową Organizacją Zdrowia i otrzymał rekomendację, że tempo, w jakim rozprzestrzenia się wirus w kraju sprawia, że każdy organizator imprezy masowej powinien zastanowić się, czy warto odwołać imprezę.

Na 1 marca zaplanowany jest Tokyo Marathon, w którym wystartować ma 35 tysięcy uczestników.

Jak na razie organizatorzy tej imprezy nie zajęli stanowiska w sprawie epidemii koronawirusa, jaka panuje w krajach azjatyckich.

red