Wilson Kipsang na dopingu? Były rekordzista świata w maratonie tymczasowo zawieszony!

Kenijczyk Wilson Kipsang, były rekordzista świata i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z 2012 roku został tymczasowo zawieszony za nieprawidłowości dotyczące zgłaszania miejsca pobytu oraz podejrzenie manipulacji próbkami –poinformowała dzisiaj organizacja Athletics Integrity Unit powołana do walki z dopingiem.

– To rozczarowujące, że kolejny Kenijczyk, tym razem ze światowej czołówki, jest zamieszany w sprawę dopingu – powiedział Reutersowi Barnaba Korir, członek Komitetu Wykonawczego Kenijskiej Federacji Lekkiej Atletyki i przewodniczący regionu Nairobi. – Jednocześnie jako Athletics Kenya wspieramy AIU w jego wysiłkach na rzecz wyeliminowania plagi, która odbiła się na naszych sportowcach i wizerunku kraju – dodał.

Mediom nie udało się zdobyć komentarza Wilsona Kipsanga.

Kenia znalazła się w gronie krajów wpisanych na listę obserwacyjną Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w 2016 roku, a Kipsang jest kolejnym sportowcem z tego kraju, któremu zarzucono naruszenie przepisów.

– Nadal jestem w szoku i jestem bardzo rozczarowany tym ogłoszeniem. Każdego dnia docierają do mnie nieprzyjemne informacje i raporty dotyczące naszych sportowców. Wszystko to pomimo licznych seminariów i działań edukacyjnych, które prowadzimy w całym kraju na ten temat – powiedział Micah Chemos, przedstawiciel organizacji AK Athletes. – To wielkie imię, elitarny biegacz, który powinien nie tylko wiedzieć lepiej, ale być wzorem dla młodszych sportowców – podkreślił.

W ciągu ostatnich pięciu lat około 60 kenijskich sportowców zostało ukaranych za naruszenia przepisów antydopingowych. Należą do nich m.in. Asbel Kiprop, mistrz olimpijski na 1500 m, Rita Jeptoo, była zwyciężczyni maratonu w Bostonie oraz w Chicago, a także Jemimah Sumgong, mistrzyni olimpijska z 2016 roku i była zwyciężczyni maratonu londyńskiego.

– Mamy politykę zerowej tolerancji dla wszystkich sportowców, którzy naruszają zasady antydopingowe i w pełni popieramy działania AIU – powiedział Nick Bitel, dyrektor generalny London Marathon.

37-letni Kipsang, który ma na koncie m.in. dwa zwycięstwa w prestiżowym London Marathon legitymuje się rekordem życiowym 2:3:13. Kenijczyk jest szóstym najszybszym maratończykiem w historii. W 2013 roku w Berlinie uzyskał wynik 2:03:23, który przez rok widniał w tabelach jako rekord świata.

Zgodnie z przepisami antydopingowymi sportowcy zobowiązani są informować o miejscu swojego pobytu. Każdego dnia muszą wskazać godzinne okienko czasowe, w trakcie którego możliwe jest pobranie od nich materiału do badania. Nieobecność sportowca we wskazanym przez siebie czasie – w ciągu 12 miesięcy prowadzi do automatycznego zawieszenia.

Jeszcze na początku grudnia 2019 roku w postach na Twitterze Wilson Kipsang umieszczał zdjęcia ze spotkań w ramach kampanii „I Choose Integrity, (Wybieram Uczciwość), które odbyły się w Eldoret.

red

Źródło: Reuters