Dzisiaj losowanie miejsc na Maraton Nowojorski. Szanse na pakiet…raczej niewielkie

Około 185 tysięcy biegaczy z całego świata zgłosiło się do loterii, w której dzisiaj rozlosowanych zostanie około… 4,2 tysiąca miejsc na 50. jubileuszową edycję TCS New York City Marathon. Statystycznie szanse na szczęśliwy los wynoszą zatem niecałe 2,3%. Bieg odbędzie się 1 listopada 2020 roku.  

Losowanie miejsc na Maraton Nowojorski odbywa się od 1980 roku. W tym roku organizatorzy przyjęli od biegaczy z całego świata około 185 tysięcy zgłoszeń, o 50% więcej niż w 2019 roku. Rozlosowanych zostanie około 4,2 tysiąca miejsc.

Karty kredytowe wybranych szczęśliwców zostaną obciążone kwotą 358 dolarów, czyli prawie 1,5 tysiąca złotych.

Nie wylosowali mnie, co dalej?

Reszta z puli około 50 tysięcy pakietów trafi m.in. do biegaczy, którzy zdołają zebrać wystarczające środki na konto wybranej organizacji charytatywnej. Oficjalny program charytatywny NYRR obejmuje ponad 450 organizacji non-profit, które otrzymują wsparcie realizacji ich misji. W 2018 roku biegacze zebrali na ich rzecz łącznie 45 milionów dolarów!

Jeszcze inną możliwością dostania się na maraton w Nowym Jorku było skorzystanie z pośrednictwa międzynarodowego touroperatora. Warto jednak zaznaczyć, że nie była to tania opcja.

Na przykład w ofercie szczecińskiej firmy RAZ EVENT pakiet kosztował 600 dolarów. Do tego należało dopłacić w zależności od wybranego wariantu albo 3,9 tysiąca złotych (pakiet minimum) lub 7,6 tysiąca złotych za pakiet standard obejmujący m.in. nocleg oraz przelot do Nowego Jorku i z powrotem. Piszemy o tej ofercie w czasie przeszłym, bowiem na stronie internetowej jest informacja, że pula pakietów została wyczerpana.

Rekordowe zainteresowanie Maratonem Nowojorskim tłumaczyć może jubileuszowa edycja imprezy. Organizatorzy zapowiadają, że będzie wyjątkowa i że cały rok będą przypominać ważne momenty z historii tego niezwykłego biegu.

– Jesteśmy niezmiernie dumni z okazji 50-lecia tego niesamowitego wydarzenia, które tak wiele znaczy dla tak wielu w Nowym Jorku i na całym świecie – powiedział Michael Capiraso, prezes i dyrektor generalny New York Road Runners. – Tegoroczny Maraton Nowojorski będzie wyjątkowy dla wszystkich biegaczy i kibiców, których przy trasie znów będą miliony i pomogą stworzyć jedno z najbardziej historycznych wydarzeń sportowych wszech czasów – dodał.

TCS New York City Marathon

Rekordowo wielu biegaczy z gwarantowanym miejscem

Jak poinformowali organizatorzy Maratonu Nowojorskiego, na jubileuszową edycję imprezy dostała się już rekordowa liczba biegaczy, którzy zdobyli gwarantowany numer startowy. Dróg do jego uzyskania było kilka, m.in. udział w programie 9+1, w którym należało ukończyć 9 wskazanych biegów kwalifikacyjnych oraz pracować jako wolontariusz na jednym biegu organizowanym przez NYRR.

Jeszcze inną opcją było uzyskanie minimum czasowego określonego dla płci i wieku na maratonie lub na półmaratonie. Z tej możliwości w tym roku skorzystało około 42% biegaczy więcej niż w 2019 roku. Pewni startu w maratonie w Nowym Jorku byli również biegacze, którzy dotychczas ukończyli co najmniej 15 edycji tej imprezy.

Zawodników z gwarantowanym pakietem na maraton łącznie było około 20 procent więcej niż w ubiegłym roku. To przełożyło się na mniejszą liczbę miejsc, które trafiły do loterii.

Największy maraton na świecie

Maraton Nowojorski od 1970 organizuje New York Road Runners (NYRR), jedna z największych na świecie społeczności biegaczy.

Pierwsza edycja biegu odbyła się na czterech pętlach w Central Parku. Wystartowało w nim 127 zawodników, ale do mety dotarło jedynie 55.  W ciągu 50 lat maraton w Nowym Jorku ukończyło ponad 1,2 miliona biegaczy.

W ubiegłym roku z ponad 53 tysiącami finiszerów był to największy bieg maratoński na świecie.

New York City Marathon obok biegów w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie i Chicago tworzy prestiżowy cykl Abbott World Marathon Majors.

Źródło: NYRR