Joshua Cheptegei miażdży rekord świata na 5km! Zobaczymy go w Gdyni

Joshua Cheptegei pobił dzisiaj w Monaco rekord świata na dystansie 5km. Ugandyjczyk pokonał trasę w 12:51. Jako drugi z wynikiem 13:18 do mety dotarł Francuz Jimmy Gressier ustanawiając nowy rekord Europy na piątkę. Chepetegei zademonstrował wysoką dyspozycję przed swoim półmaratońskim debiutem zaplanowanym na Mistrzostwach Świata w Gdyni.

Biegnąc samotnie od samego startu 23-letni Cheptegei jako pierwszy na świecie pokonał 5 km w czasie poniżej 13 minut na atestowanej trasie.

Pobił aż o 27 sekund dotychczasowy rekord ustanowiony 12 stycznia w Walencji przez Kenijczyka Rhonexa Kipruto, aktualnego rekordzistę świata na dystansie 10 kilometrów.

– Wow, to było naprawdę niesamowite – powiedział po biegu Joshua Cheptegei, który w ubiegłym roku przez prawie 6 tygodni legitymował się najlepszym czasem na dystansie 10km. – Myślałem o biegu poniżej 13 minut, więc jak poczułem luz w nogach postanowiłem mocno o to powalczyć. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się urwać tak wiele sekund z dotychczasowego rekordu. To świetny sprawdzian przed ważnym dla nnie sezonem – dodał.

Ugandyjczyka zobaczymy już 29 marca na Mistrzostwach Świata w Półmaratonie, które odbędą się w Gdyni. Będzie to jego debiut na tym dystansie.

Zadowoleni gospodarze

Francuz Jimmy Gressier z czasem 13:18 wyrównał dotychczasowy rekord świata. To najlepszy wynik osiągnięty przez Europejczyka na 5 kilometrowej trasie. Poprzedni rekord Starego Kontynentu padł przed rokiem również w Monaco. Jego autorem był Szwajcar Julien Wanders (13:29).

Poza tym zwyciężczyni biegu kobiet Liv Westphal uzyskała czas 15:31, który jest nowym rekordem Francji.

Bieg stał na bardzo wysokim poziomie, w sumie granicę 14 minut złamało aż sześciu zawodników.

Mężczyźni:

1. Joshua Cheptegei (UGA) – 12:50|
2. Jimmy Gressier (FRA) – 13:18
3. Nick Goolab (GBR) – 13:28

Kobiety:

1. Liv Westphal (FRA) – 15:31
2. Sara Benfares (FRA) – 16:35
3. Selma Benfares (FRA) – 17:09

Źródło: World Athletics