Tokyo Marathon tylko dla elity. Koronawirus zatrzyma amatorów w domu

W związku ze wzrostem liczby zachorowań wywołanych przez koronawirusa w Japonii organizatorzy Tokyo Marathon podjęli decyzję o ograniczeniu liczby uczestników do 176 zawodników elity. Oznacza to, że około 38 tysięcy amatorów pozostanie w domach.

O tym, że maraton w Tokio może zostać odwołany media mówiły od kilku dni. Wskazywały na to m.in. działania japońskich władz, które najpierw zamknęły granice dla osób, które 14 dni przed terminem przybycia przebywały na terenie prowincji Hubei, a potem oznajmiły, że wstrzymują wydawanie wiz dla osób przybywających z Chin.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest naszym najwyższym priorytetem – ogłosili organizatorzy Tokyo Marathon informując o tym, że odwołują dla amatorów bieg zaplanowany na 1 marca. 

Co z kosztami?

Już wiadomo, że wszyscy zapisani na tegoroczną edycję maratonu w Tokio będą mogli przenieść prawo startu na przyszły rok.

Będą jednak musieli ponownie uiścić opłatę startową wynoszącą 18 200 jenów, czyli około 650 złotych. Organizator nie zwróci wpisowego również tym biegaczom, którzy nie zdecydują się na udział w 2021 roku.

Jak na razie brakuje informacji, jaką politykę w sprawie zwrotu kosztów przyjmie organizator Tokyo Marathon wobec dziesiątek tysięcy uczestników, którzy zapłacili już m.in. za transport i zakwaterowanie.

Podczas biegu elity w Tokio wyłoniona zostanie m.in. japońska kadra maratończyków. Wśród 176 zawodników znajdzie się m.in. Sugaru Osako, który w 2018 roku w Chicago uzyskał imponujący czas 2:05:50, aktualny rekord Japonii. Gospodarze liczą na emocjonujący pojedynek z Yuta Shitata, do którego należał wcześniejszy najlepszy wynik w kraju – 2:06:11.

Koronawirus nie zwalnia tempa

Obecnie na całym świecie zarażonych koronawirusem jest ponad 71 tysięcy osób. Jak do tej pory zmarło 1770 chorych, w tym pięć poza Chinami. 

W Japonii jak dotąd stwierdzono 411 przypadków zachorowań wywołanych przez koronawirus COVID-19 i jeden przypadek śmiertelny. 

Źródło: Japan Running News