Boston Marathon odbędzie się we wrześniu! Po raz pierwszy w 124-letniej historii

Dzisiaj na konferencji prasowej burmistrz Bostonu Marty Walsh ogłosił, że 124. edycja Boston Marathon odbędzie się 14 września 2020 roku. Tym samym najstarszy maraton na świecie po raz pierwszy w swojej historii zostanie zorganizowany w innym terminie w Patriot’s Day przypadający na trzeci poniedziałek kwietnia.

Na liście startowej zawodów znajduje się około 31 tysięcy biegaczy ze 119 krajów świata. Co trzeci zapisany, to obcokrajowiec. Nic dziwnego, że w świetle ostatnich wydarzeń związanych z panedmią koronawirusa organizatorzy byli zmuszeni przesunąć maraton na inny termin.

– Maraton to Boston, udowodniliśmy już wcześniej, że nie ważne, jaki wyzwania stoją przed miastem i przed biegiem, my pozostajemy silni – powiedział Marty Walsh, burmistrz Bostonu ogłaszając nową datę wydarzenia.

Maratoński weekend w Bostonie to wielkie wydarzenie z imponującą strefą EXPO w Hynes Convention Center przy słynnej Boylston Street, a także wielkie pasta party w bostońskim ratuszu.

Co roku bieg gromadzi wzdłuż trasy ponad milion kibiców.

Władzom ośmiu miast stanu Massachusetts, przez które przebieg trasa maratonu Hopkinton, Ashland, Framingham, Natick, Wellesley, Newton, Brookline oraz Boston bardzo zależy na tym, aby bieg w tym roku jednak się odbył.

Lokalna gospodarka każdego roku zarabia na nim około 200 milionów dolarów. Korzystają na tym m.in. hotelarze, restauratorzy i dostawcy różnych usług dla biegaczy.

Tego jeszcze nie było

Przełożenie Boston Marathon na inny termin to wydarzenie bez precedensu. W 124-letniej historii biegu z Hopkinton do Bostonu nie było jeszcze przypadku odwołania imprezy, zawsze odbywał się w terminie.

Zawody zostały przeprowadzone nawet w 1918 roku, gdy na świecie szalała grypa hiszpanka, która zabiła na całym świecie co najmniej 50 milionów osób. Jedyną zmianą wtedy było to, że bieg miał kształt wojskowej sztafety.

red