Boston Marathon zostanie przełożony na wrzesień? Tego jeszcze nie było

Władze Bostonu oraz gmin, przez które przebiega trasa najstarszego maratonu na świecie dopinają plan przeniesienia Maratonu Bostońskiego na jesień – podał serwis Boston Globe. Takie rozwiązanie ma uchronić gospodarkę miasta przed stratą ponad 200 milionów dolarów. 

Według źródeł Boston Globe lokalne władze już pogodziły się z tym, że nie będzie możliwe zorganizowanie biegu w pierwotnym terminie, czyli 20 kwietnia.

W poszukiwaniu nowej daty biegu

Rozważane są różne scenariusze i daty. Organizatorzy starają się celować w długi weekend, aby bieg mógł odbyć się tradycyjnie w poniedziałek. Pojawił się pomysł, aby bieg zorganizować w Dzień Pracy, czyli 7 września. W tym terminie jednak nieobecnych może być wielu studentów, którzy co roku stanowią trzon wśród kibiców wzdłuż trasy.

Inną propozycją był Columbus Day, który odbędzie się 12 października. Ta idea jednak szybko upadła, ponieważ na niedzielę, 11 października zaplanowano Chicago Marathon.

W tym momencie warto wspomnieć, że biegi w Bostonie i w Chicago należą do prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors, dlatego z całą pewnością nie mogą zostać zorganizowane w odstępie zaledwie jednego dnia.

Boston Marathon we wrześniu?

Obecnie trwają prace nad tym, aby jeden z poniedziałków we wrześniu uznać za święto. Otworzyłoby to drogę do organizacji w tym terminie maratonu.

To dość karkołomny plan, ponieważ wymaga podjęcia przez miasto specjalnej uchwały. Według ustaleń Boston Globe plan zostanie doprecyzowany dzisiaj, a publicznie organizatorzy przedstawią ostateczne ustalenia w piątek rano.

Boston Marathon

Władzom ośmiu miast stanu Massachusetts, przez które przebieg trasa maratonu Hopkinton, Ashland, Framingham, Natick, Wellesley, Newton, Brookline oraz Boston bardzo zależy na tym, aby bieg w tym roku jednak się odbył.

Lokalna gospodarka każdego roku zarabia na nim około 200 milionów dolarów. Korzystają na tym m.in. hotelarze, restauratorzy i dostawcy różnych usług dla biegaczy.

Co trzeci uczestnik obcokrajowcem

Na liście startowej zawodów znajduje się około 31 tysięcy biegaczy ze 119 krajów świata. Obcokrajowcy stanowią aż jedną trzecią uczestników.

Maratoński weekend w Bostonie to wielkie wydarzenie z imponującą strefą EXPO w Hynes Convention Center przy słynnej Boylston Street, a także wielkie pasta party w bostońskim ratuszu.

Co roku bieg gromadzi wzdłuż trasy ponad milion kibiców.

Boston Marathon

Na początku marca organizatorzy maratonu ze stowarzyszenia Boston Athletic Association ogłosili, że nie zamierzają odwołać tegorocznego biegu. Informowali wówczas, że uważnie monitorują sytuację epidemiologiczną i deklarowali, że będą postępować zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W ostatnim komunikacie wydanym 11 marca organizatorzy jednak podkreślili, że sytuacja dynamicznie się zmienia. Zapowiedzieli, że wkrótce udostępnią więcej szczegółów.

Jedną z tych zmian, które mogą mieć na myśli w Bostonie jest zakaz lotów z Europy do USA ogłoszony wczoraj przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Tego jeszcze nie było

Jeśli Boston Marathon zostanie odwołany lub przełożony to będzie to wydarzenie bez precedensu.

W 124-letniej historii biegu z Hopkinton do Bostonu nie było jeszcze przypadku odwołania imprezy, zawsze odbywał się w terminie.

Zawody zostały przeprowadzone nawet w 1918 roku, gdy na świecie szalała grypa hiszpanka, która zabiła na całym świecie co najmniej 50 milionów osób. Jedyną zmianą wtedy było to, że bieg miał kształt wojskowej sztafety.

Jeśli informacje serwisu Boston Globe się potwierdzą, Maraton Bostoński  dołączy do grupy imprez odwołanych lub przełożonych na inny termin z powodu zagrożenia koronawirusem.

Wcześniej taki los dotknął m.in. maratony w Tokio, w Paryżu, w Barcelonie i w Rzymie.

Odwołane lub przełożone na inny termin są również wszystkie polskie biegi uliczne zaplanowane na marzec i kwiecień.

Koronawirus coraz groźniejszy w USA

Do wczoraj stanie Massachusetts odnotowano 95 przypadku zarażenia COVID-19.  W całych Stanach Zjednoczonych koronawirusem zarażonych było ponad 1,2 tysiąca osób i odnotowano 37 ofiar śmiertelnych.

Źródło: bostonglobe.com