Maraton Londyński też z nową datą

Organizatorzy Maratonu Londyńskiego ogłosili dzisiaj, że przekładają bieg na 4 października 2020 roku. Pierwotnie 40. edycja imprezy miała odbyć się 26 kwietnia.

Atrakcją kwietniowego biegu w stolicy Wielkiej Brytanii miał być pojedynek między Kenijczykiem Eliudem Kipchoge, do którego należy rekord świata (02:01:39), a Kenenisą Bekele z Etiopii legitymującym się wynikiem o zaledwie 2 sekundy gorszym.

– Świat znajduje się w bezprecedensowej sytuacji zmagającej się z globalną pandemią COVID-19, a zdrowie publiczne jest absolutnym priorytetem – powiedział Hugh Brasher, dyrektor London Marathon. – Wiem, jak rozczarowujące będą te wieści dla wielu – biegaczy, którzy trenowali przez wiele miesięcy, tysięcy organizacji charytatywnych, na które zbierają fundusze, oraz milionów ludzi, którzy kibicują zawodnikom każdego roku – dodał.

Każdy biegacz z zakwalifikowany do udziału w kwietniowym maratonie będzie mógł bez dodatkowych opłat zatrzymać swoje miejsce na maraton, który odbędzie się w nowym terminie.

Z kolei zawodnicy, którzy nie będą mogli wystartować w 4 października otrzymają zwrot opłaty za uczestnictwo w 2020 roku lub, jeśli chcą, mogą przekazać opłatę za uczestnictwo w 2020 roku na rzecz The London Marathon Charitable Trust.

Biegacze, którzy nie skorzystają z żadnej z powyższych opcji (z wyjątkiem tych, którzy uzyskali swoje miejsce poprzez ścieżkę charytatywną lub sponsora), będą wystartować w Virgin Money London Marathon 2021, zaplanowanym na niedzielę 25 kwietnia 2021, po uiszczeniu opłaty wpisowej. Miejsca charytatywne i sponsorskie należą do tych organizacji, a nie do indywidualnych biegaczy.

W ramach przełożonego wydarzenia odbędą się mistrzostwa świata grupy maratonów Abbott World Marathon Majors Wanda, a zakwalifikowani biegacze zostaną automatycznie zakwalifikowani do biegu w nowym terminie. Jeśli nie będą mogli wziąć udziału, otrzymają pełny zwrot pieniędzy za opłatę startową.

Pierwsza edycja londyńskiego maratonu odbyła się 29 marca 1981 roku. W zawodach wzięło udział wówczas 7747 zawodników.

Ubiegłoroczny bieg ukończyło ponad 35 tysięcy uczestników.

Obecnie impreza zaliczana jest do największych maratonów na świecie i wchodzi w skład cyklu Abbott World Marathon Majors, który poza tym skupia biegi w Tokyo, Bostonie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku.

red