Berlin Marathon 2020 odwołany!

Jak podała niemiecka agencja prasowa, z związku z epidemią koronawirusa władze stolicy Niemiec postanowiły do 24 października zakazać organizacji dużych wydarzeń z udziałem ponad 5 tysięcy uczestników. Tym samym nie dojdzie do skutku Berlin Marathon, który miał się odbyć 27 września. W zeszłym roku w imprezie wystartowało 47 tysięcy uczestników.

O decyzji Senatu Berlina organizatorzy poinformowali już w mediach społecznościowych. Napisali, że przeanalizują położenie, w jakim się znaleźli i poinformują o kolejnych krokach. W tej sytuacji wydaje się jednak wątpliwe, żeby bieg mógł odbyć się jeszcze w 2020 roku.

Berlin dysponuje jedną z najszybszych tras maratońskich na świecie. 16 września 2018 roku w stolicy Niemiec Kenijczyk Eliud Kipchoge ustanowił aktualny rekord świata 2:01:39. W ubiegłym roku bliski pobicia tego osiągnięcia na tej samej trasie był Kenenisa Bekele z Etiopii, który dotarł do mety z wynikiem 2:01:41.

Berlin Marathon to pierwszy odwołany tegoroczny bieg z cyklu World Marathon Majors.

1 marca odbył się Tokyo Marathon z udziałem wyłącznie zawodników elity, a kolejne wiosenne imprezy w Bostonie i w Londynie zostały przesunięte na jesień, odpowiednio na 14 września i 4 października. Cykl uzupełniają jeszcze biegi w Chicago (11 października) i w Nowym Jorku (1 listopada).

Źródło: DPA