Najstarszy maraton na świecie odwołany. Odbędzie się tylko w wersji wirtualnej

Zaplanowany na  14 września 124. Maraton Bostoński odbędzie się tylko jako wirtualne wydarzenie. Bieg został odwołany  przez burmistrza Bostonu Martina Walsha z powodu pandemii koronawirusa. W 123-letniej historii tego maratonu jeszcze nie zdarzyło się, żeby impreza się nie odbyła. 

Najdłużej rozgrywany bieg maratoński na świecie pierwotnie miał odbyć się w poniedziałek, 20 kwietnia. Ze względu na wybuch pandemii koronawirusa został jednak przełożony na 14 września. Dzisiaj okazało się, że maraton odbędzie się jedynie w wersji wirtualnej.

Wydarzenie bez precedensu

W 123-letniej historii tego biegu jeszcze nie zdarzyło się, żeby impreza się nie odbyła. Precedensem już było samo przełożenie maratonu z 20 kwietnia na 14 września. Taki ruch miał pomóc w organizacji biegu, gdy koronawirus „nie będzie dłużej znaczącym zagrożeniem dla zdrowia publicznego”.

Sytuacja epidemiologiczna w Bostonie jednak wciąż nie wygląda dobrze. Od początku pandemii na COVID-19 zmarło tysiące mieszkańców stanu Massachusetts. Poza tym cały czas obowiązują na jego terenie ograniczenia tj. nakaz utrzymywania dystansu od innych osób i obowiązek zakrywania usta i nosa. Zakazane jest organizowanie publicznych zgromadzeń.

– Naszym najwyższym priorytetem jest ochrona zdrowia mieszkańców, a także naszych pracowników, uczestników, wolontariuszy, widzów i kibiców – powiedział Tom Grilk, szef Boston Athletic Association.Chociaż nie możemy zaprosić we wrześniu biegaczy z całego świata do Bostonu, planujemy, aby świat pobiegł w 124. Maratonie Bostońskim – dodał.

Boston Marathon

Wirtualny Boston Marathon

Wszyscy uczestnicy, którzy uzyskali prawo startu w biegu pierwotnie zaplanowanym na 20 kwietnia otrzymają pełny zwrot opłaty startowej. Poza tym będą mogli wziąć udział w wirtualnym 124. Maratonie Bostońskim.

Warunkiem znalezienia się na liście z wynikami będzie ukończenie  biegu na dystansie 42,195km w dowolnym terminie między 7 a 14 września. Limit czasu na pokonanie maratonu wynosi 6 godzin.

W kolejnym kroku uczestnicy wirtualnego wydarzenia będą musieli dostarczyć organizatorom dowód ukończeniu biegu. Wszyscy, którzy  to zrobią otrzymają oficjalny program Boston Marathon, koszulkę uczestnika, medal i numer startowy.

Poza tym Boston Athletic Association zamierza zaoferować biegaczom  serię wirtualnych wydarzeń podczas wrześniowego tygodnia maratońskiego, który rozpocznie się 7 września. Obejmować mają one m.in. ekskluzywne dyskusje panelowe i wywiady z mistrzami. Poza tym dostępne do pobrania mają być elementy do wydrukowania sygnowane przez Boston Marathon, takie jak linia mety, wstęga zwycięzcy itd.

Co z prawem startu w Boston Marathon?

Uczestnicy Boston Marathon 2020 nie będą mogli przenieść prawa startu w przyszłorocznej edycji imprezy. Będą za to mogli starać się o zakwalifikowanie na listę startową imprezy z czasem, który uzyskali między 15 września 2018 a 19 września 2019 roku.

Nie jest jednak pewne, że uzyskają prawo startu, ponieważ trudno dzisiaj powiedzieć, jaki będzie cut-off, czyli współczynnik, który pokazuje, o ile lepszy trzeba mieć wynik od limitu czasowego określonego przez organizatorów.

Oprócz Maratonu Bostońskiego z powodu koronawirusa odwołany został również bieg na dystansie 5km, który miał się odbyć 12 września. Wszyscy uczestnicy, którzy zostali pierwotnie zarejestrowani na wydarzenie 18 kwietnia otrzymają zwrot pieniędzy.

Jedyny taki bieg

Na liście startowej 124. Boston Marathon znajdowało się około 31 tysięcy biegaczy ze 119 krajów świata. Co trzeci zapisany był obcokrajowcem.

Maratoński weekend w Bostonie to wielkie wydarzenie z imponującą strefą EXPO w Hynes Convention Center przy słynnej Boylston Street, a także wielkie pasta party w bostońskim ratuszu. Co roku bieg gromadzi wzdłuż trasy ponad milion kibiców.

Trasa maratonu prowadzi przez osiem miast stanu Massachusetts – Hopkinton, Ashland, Framingham, Natick, Wellesley, Newton, Brookline oraz Boston. Lokalna gospodarka każdego roku zarabia na nim około 200 milionów dolarów. Korzystają na tym m.in. hotelarze, restauratorzy i dostawcy różnych usług dla biegaczy.

Źródło: Boston Athletic Association