Czy Maraton Londyński się odbędzie?

Hugh Brasher, dyrektor Virgin Money London Marathon, ogłosił w piątek, że na razie nie ma planów odwołania zaplanowanego na 4 października biegu w stolicy Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że sztab organizacyjny analizuje m.in. innowacyjne sposoby utrzymania społecznego dystansu między uczestnikami.

Spekulacje na temat niepewnej przyszłości Maratonu Londyńskiego wywołało odwołanie z powodu epidemii koronawirusa półmaratonu Great North Run. Na listach startowych biegu, który miał się odbyć 13 września znajdowało się aż ponad 60 tysięcy uczestników.

W specjalnym oświadczeniu Brasher już na samym wstępie zaznaczył, że na razie nie ma planów, aby  Maraton Londyński miał podzielić los tej imprezy. Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia.

Napisał m.in. „organizacja biegów ulicznych w czasach pandemii wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami. Wszystkie dotyczą bezpieczeństwa ludzi, kwestii logistyki, jak przetransportować ich ze strefy mety, jak zarządzać gęstością zawodników na trasie, jak zadbać o bezpieczeństwo kibiców itd. Inne ważne kwestie to np. zapewnienie biegaczom odpowiedniej opieki medycznej oraz udostępnienie infrastruktury w postaci depozytów i stref odżywiania. Kluczowa jest również logistyka związana z zamykaniem i ponownym otwieraniem ulic.”

Nie tracimy nadziei” 

Szef maratonu w stolicy Wielkiej Brytanii poinformował, że jego zespół pracuje nad innowacyjnymi sposobami zachowania społecznego dystansu między uczestnikami wydarzenia. Jednocześnie, wspólnie z innymi organizatorami podpowiada brytyjskiemu rządowi, jak powinny wyglądać wytyczne dotyczące organizacji imprez masowych po wygaśnięciu epidemii.

W swoim ostatnim liście do biegaczy Brasher dodaje „nadal nie wiemy, czy będziemy w stanie wspólnie biegać i być razem podczas naszego maratonu. Niemal każdego dnia słyszymy zarówno obiecujące wieści z innych krajów i jak i dramatyczne relacje z innych. Mam nadzieję, że do października świat znajdzie receptę na Covid-19. Chociaż niektórzy mogą myśleć, że to, co próbujemy zrobić w niedzielę, 4 października, jest niemożliwe, my nie tracimy nadziei”.

W 2019 roku w Maratonie Londyńskim wzięło udział prawie 43 tysiące uczestników. Bieg wygrali reprezentanci Kenii: Eliud Kipchoge i Brigid Kosgei.

Kolejna informacja na temat losów październikowej imprezy ma zostać podana do publicznej wiadomości 28 lipca.

Źródło: London Marathon