Maraton Nowojorski odwołany! Jubileuszowa edycja odbędzie się w przyszłym roku

Dzisiaj po południu organizatorzy Maratonu Nowojorskiego ogłosili, że bieg zaplanowany na 1 listopada 2020 roku nie dojdzie do skutku. Powodem takiej decyzji jest oczywiście epidemia koronawirusa.  

W tym roku Maraton Nowojorski miał odbyć się po raz pięćdziesiąty. Do mety ubiegłorocznego biegu dotarło 53 640 biegaczy, tym samym stał się największym maratonem na świecie.

– Mimo że maraton jest kultowym i uwielbianym wydarzeniem w naszym mieście, jestem dumny, że New York Road Runners stawia zdrowie i bezpieczeństwo biegaczy oraz kibiców na pierwszym miejscu – powiedział burmistrz Bill de Blasio. – Z niecierpliwością oczekujemy na 50. edycję biegu w listopadzie 2021 roku – dodał.

Maraton odwołany. Co dalej?

Organizatorzy zadeklarowali, że do 15 lipca bezpośrednio skontaktują się z uczestnikami i zaproponują im wybór jednej z pięciu możliwości zarządzenia swoim miejscem na liście startowej.

Pierwszą opcją będzie pełny zwrot opłaty wpisowej (1490 pln). Kolejne dostępne rozwiązanie to przeniesienie prawa startu wraz z opłatą na jedną z trzech najbliższych edycji maratonu – w 2021, 2022 lub 2023 roku. Ostatnia z opcji umożliwia przekazywanie opłaty startowej na charytatywne programy dla młodzieży i społeczności NYRR. Na podjęcie decyzji w sprawie swojego pakietu uczestnicy otrzymają 30 dni.

Biegacze, którzy uzyskali prawo startu za pośrednictwem organizacji charytatywnej, partnera lub międzynarodowego touroperatora, powinni począwszy od 1 lipca skontaktować się z tą organizacją, aby poznać dostępne opcje odzyskania środków.

Piątka też odwołana, ale będzie można biegać wirtualnie

W dniach 17 października – 1 listopada odbędzie się trzecia edycja wirtualnego TCS New York City Marathon – Virtual 26,2M. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia zostaną udostępnione w lipcu.

Ponadto NYRR poinformowało, że odwołuje również zaplanowany na 31 października bieg na dystansie 5km o nazwie AbbottDash5K, który miał się odbyć w Nowym Jorku.

– Chociaż decyzja o odwołaniu naszych imprez jest dla nas bolesna, to zdrowie i dobro biegaczy oraz społeczności Nowego Jorku jest dla nas priorytetem. Dziękujemy za ciągłe wsparcie – zakończyli organizatorzy.

50. TCS New York City Marathon odbędzie się 7 listopada 2021 roku.

Cykl Majors na aucie

Koronawirus kompletnie zdemolował tegoroczny cykl World Marathon Majors, który skupia biegi w Tokio, Bostonie, Londynie, Chicago, Berlinie i Nowym Jorku.

Dotychczas odbył się tylko 1 marca maraton w stolicy Japonii i to w formule biegu dla elity. Wcześniej odwołana już została impreza w Bostonie, a dzisiaj do tej grupy dołączył Berlin i Nowy Jork.

W świetle ostatnich doniesień jest bardzo wątpliwe, że dojdą do skutku zaplanowane na październik biegi w Chicago i w Londynie.

red