Chicago Marathon nie odbędzie się w tym roku

Zaplanowany na 11 października Chicago Marathon został odwołany z powodu wciąż szalejącej w USA pandemii koronawirusa. To drugi przypadek anulowania w historii imprezy.

Takiej decyzji organizatorów Chicago Marathon można było się spodziewać. Już wcześniej odwołane zostały zaplanowane na ten rok inne wielkie amerykańskie biegi należące do prestiżowego cyklu World Marathon Majors takie jak Maraton Bostoński czy Maraton Nowojorski.

– Chociaż mieliśmy nadzieję, że impreza się odbędzie, szalę przeważyła odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo uczestników imprezy, wolontariuszy i kibiców, a także mieszkańców dzielnic, przez które przebiega trasa maratonu – czytamy w komunikacie prasowym.

Organizatorzy poinformowali, że uczestnicy mogą przenieść prawo prawo startu w Wietrznym Mieście na 2021, 2022 lub 2023 rok lub zażądać zwrotu opłaty startowej. Zaznaczyli jednak na wstępie, że ten proces może zająć kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Już wiadomo, że wzorem innych dużych biegów Chicago Marathon będzie miał swoją wirtualną edycję, ale jak na razie brak szczegółów dotyczących tego wydarzenia.

Maraton w Chicago odbywa się od 1977 roku. W jego pierwszej edycji wzięło udział 4,2 tysiąca biegaczy, a start kosztował jedyne 5 dolarów. Był to wówczas największy bieg maratoński na świecie. Dzisiaj impreza przyciąga co roku ponad 40 tysięcy maratończyków z całego świata, a opłata startowa dla biegaczy spoza USA wynosi 230 dolarów.

Jak dotąd maraton w Chicago nie odbył się  tylko raz – w 1987 roku, na wskutek wycofania się sponsora.

red