World Athletics zbadała jakość powietrza w Sapporo. Maraton olimpijski za rok

Światowa federacja lekkiej atletyki World Athletics przeprowadziła testy powietrza w Sapporo na dokładnie rok przed planowanym maratonem olimpijskim. Okazuje się, że gdyby bieg odbywał się w ubiegłą sobotę maratończycy mieliby świetne warunki do rywalizacji.

Na zaproszenie organizatorów Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020, dyrektor wydziału Zdrowia i Nauki World Atheltics dr Stéphane Bermon oraz dr Paolo Emilio Adami dokonali przeglądu trasy olimpijskiego maratonu.

Eksperci poruszali się na rowerach elektrycznych. Na jednym z nich znalazła mobilna stacja badania jakości powietrza Kunak Air, która mierzy poziom PM2,5. oraz pyłu zawieszonego PM10, ozonu (O3) i dwutlenku azotu (NO2). Eksperci wybrali te cztery elementy ze względu na ich silny wpływ na zdrowie i wyniki sportowe.

Na drugim rowerze zainstalowano specjalny czujnik, który analizował temperaturę powietrza w bezpośrednim świetle słonecznym. To wskaźnik, który uwzględnia: temperaturę, wilgotność, prędkość wiatru, kąt nasłonecznienia i zachmurzenie (promieniowanie słoneczne).

Próbki były pobierane co 10 sekund i zapisywane automatycznie w chmurze do dalszej analizy.

Okazuje się, że wstępna analiza wyników badania przyniosła dobre wiadomości dla maratończyków.

– Temperatura, którą tak uważnie monitorowaliśmy podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Doha, była tutaj po prostu idealna, średnio 16,4 stopni Celsjusza, a maksymalnie 17 stopni Celsjusza. Jeśli warunki będą takie same w przyszłym roku, zawodnicy będą mieli wspaniały warunki do biegania. Odcinek trasy prowadzący przez park uniwersytecki Hokkaido jest piękny, zacieniony, między stawami z liliami i małymi strumieniami. To jest część trasy, na której temperatura w bezpośrednim świetle powietrza była niższa z powodu drzew – powiedział dr Paolo Emilio Adami. – Ogólnie jakość powietrza była bardzo dobra i odzwierciedlała normalne środowisko miejskie z normalnymi warunkami drogowymi – dodał ekspert World Athletics.

W ciągu trzech godzin zebrano ponad 15 tysięcy punktów danych, z których każdy został przypisany do konkretnych współrzędnych. Informacje te mają pomóc badaczom World Athletics lepiej zrozumieć jakość powietrza i ciepło, na które sportowcy byliby narażeni na trasie, gdyby nie było ograniczeń ruchu.

Dr Stéphane Bermon i dr Emilio Adami byli jednymi z pierwszych gości World Athletics w Japonii, którzy nie musieli poddawać się kwarantannie po przyjeździe. Surowe protokoły obowiązywały ich jednak od przybycia na lotnisko i przez cały okres ich pobytu.

Źródło: World Athletics

fot. Shawn Ang