Peres Jepchirchir bije rekord świata w półmaratonie!

Kenijka Peres Jepchirchir pobiła dziś rano w Pradze rekord świata kobiet w półmaratonie. 26-letnia zawodniczka uzyskała wynik 1:05:34 i pobiegła o 37 sekund szybciej niż dotychczasowa rekordzistka Netsanet Gudeta z Etiopii podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku.

Jepchirchir oderwała się od grupy biegaczek zaledwie 20 minut po starcie zawodów. Jej międzyczas z 10km wynosił 30:32 i wskazywał na tempo na rekord świata. W końcówce biegu Kenijka nieco osłabła, ale i tak zdołała dotrzeć do mety ze znakomitym rezultatem 1:05:34.

– Miałam nadzieję, że będzie mnie stać na wynik 1:04:50, ale i tak jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała Jepchirchir, która w 2016 roku zdobyła tytuł mistrza świata w półmaratonie.

Dla Kenijki to już drugi rekord świata w półmaratonie. Poprzedni, wynoszący 1:05:06 wywalczyła w Ras Al Khmaih w 2017 roku w biegu mieszanym, czyli z udziałem kobiet i mężczyzn. Wynik ten jednak został pobity dwa miesiące później przez jej rodaczkę Joyciline Jepkosgei w Pradze (1:04:52) i w Walencji (1:04:51).

Dzisiejszy rekord padł na zawodach Prague 21.1. – Ready for the Restart, w których udział wzięli wyłącznie zawodnicy z Afryki. Kobiety i mężczyźni startowali w osobnych biegach. Areną rywalizacji biegaczy był praski park Letna, w którym wytyczona została pętla o długości zaledwie 1280 metrów. Aby pokonać dystans półmaratonu zawodnicy musieli pokonać ponad 16 okrążeń.