Maraton i półmaraton w Walencji w gwiazdorskiej obsadzie. Padną znów rekordy świata?

6 grudnia w Walencji odbędzie się maraton i półmaraton. Ze względu na pandemię COVID-19 szansę startu w imprezie otrzyma zaledwie 250 maratończyków i 50 biegaczy mierzących się z dystansem 21,097km. Dzisiaj organizatorzy uchylili rąbka tajemnicy i podali nazwiska zawodników, którzy powalczą o zwycięstwo.

Padną rekordy trasy?

W Walencji liczą, że biegacze i biegaczki zaproszeni na start zapewnią wysoki poziom sportowy. Cel, który przed nimi postawiono, to pobicie lub w najgorszym razie zbliżenie się do aktualnych rekordów trasy maratonu wynoszących 2:03:51 (mężczyźni) 2:18:30 (kobiety). Oba padły w ubiegłym roku, a ich autorami byli reprezentanci Etiopii – Kinde Atanaw i Roza Dereje.

Listę startową tegorocznych zawodów otwiera Etiopczyk Birhanu Legese legitymujący się rekordem życiowym 2:02:48. To trzeci najlepszy czas w historii maratonu. Z całą pewnością skóry tanio nie sprzeda Atanaw, który powróci do Hiszpanii, aby bronić tytułu wywalczonego przed rokiem.

Do grona faworytów z całą pewnością należy zaliczyć również Kenijczyka – Lawrence Cherono, który w przeszłości wygrywał już prestiżowe maratony w Bostonie i Chicago (2:04:06), a także Lelisę Desisę z Etiopii. To mistrz świata z Doha z 2019 roku, którego rekord na królewskim dystansie wynosi 2:04:45. Ciekawe, jak w maratońskim debiucie poradzi sobie sobie jego rodak Jemal Yimer, który jest rekordzistą kraju w półmaratonie (58:33).

Joyciline Jepkosgei

Wśród kobiet aż trzy zawodniczki z Etiopii już biegały maraton szybciej niż 2:19. To Azmera Abreha (2:18:33), Ruti Aga (2:18:34) i Birhane Dibaba (2:18:35).

Inne fantastyczne biegaczki, które wybierają się do Walencji to zwyciężczyni maratonu w Nowym Jorku Kenijka Joyciline Jepkosgei, a także jej rodaczka Peres Jepchirchir, która niedawno w Pradze „wykręciła” niesamowity rekord świata w półmaratonie (w biegu kobiet) 1:05:34. Poza tym liczyć powinny się również dwie inne biegaczki z Kenii – Joan Chelimo (1:05:04) oraz debiutująca w maratonie Fancy Chemutai.

Padną rekordy świata?

Półmaraton w Walencji odbędzie się również 6 grudnia, na zupełnie innej trasie niż maraton. Organizatorzy oczekują, że na ulicach miasta po raz kolejny rozegra się walka nie tylko o zwycięstwo, ale również o rekord świata. Do pobicia są wyniki 58:01 (mężczyźni) i 1:04:28 (kobiety).

Stawka 50 biegaczy, którzy zostali zaproszeni do udziału w zawodach prezentuje się imponująco. Największymi faworytem półmaratonu wydaje się Kenijczyk Rhonex Kipruto, który w Walencji w ubiegłym roku już wywalczył rekord świata na dystansie 10km – 26:24, a także Jacob Kiplimo z Ugandy, którego najlepszy wynik na „dychę” również robi wrażenie – 26:41. Kipruto w Walencji zadebiutuje w półmaratonie.

Zanosi się, że Kiplimo wcześniej, 17 października pobiegnie na Mistrzostwach Świata w półmaratonie, które odbędą się w Gdyni.

RunCzech

Aż trudno w to uwierzyć, ale wśród zaproszonych biegaczy znajduje się aż 10 zawodników, którzy docierali do mety półmaratonu w czasie poniżej 60 minut.

To Stephen Kiprop (58:42), Bedan Karoki (58:42), Bernard Ngeno (59:07), Alexander Mutiso (59:09), Julien Wanders (59:13), Philemon Kiplimo (59:28), Geoffrey Koech (59:36), Gabriel Geay (59:42), Alfred Barkach (59:46) and Kelvin Kiptum (59:53).

Ciekawie zapowiada się również rywalizacja kobiet. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj Etiopka Letensenbet Gidey, do której należy najlepszy na świecie czas na dystansie 15 kilometrów (44:20). W Walencji zadebiutuje w półmaratonie. Czoła stawi jej Kenijka Sheila Chepkirui, która wygrywała już mocno obsadzone biegi na 10km w Walencji i w Pradze, a także broniąca tytułu wywalczonego przed rokiem Etiopka Senbere Teferi (1:05:32).

– Ciężko pracowaliśmy w ostatnich miesiącach, aby stworzyć dwie listy startowe z najwyższej klasy zawodników elitarnych, gotowych pobić własne rekordy życiowe. Liczymy, że zbliżą się również do rekordów świata w maratonie i półmaratonie. Jesteśmy przekonani, że w tym roku w Walencji odbędą się najszybsze biegi w 2020 roku – powiedział Marc Roig, International Elite Coach, Valencia Marathon and Half Marathon.

Źródło: mat. pras