Maraton w Walencji nie dla amatorów. Być może będzie bieg elity

Organizatorzy maratonu w Walencji odwołali 40. edycję biegu zaplanowanego na 6 grudnia 2020 roku. W imprezie miał wystartować komplet 30 tysięcy zawodników. Jak udało nam się dowiedzieć, trwają prace nad maratonem dla elity. 

– Wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, aby impreza odbyła się w sposób bezpieczny dla wszystkich biegaczy. Rozwój sytuacji epidemiologicznej spowodowanej COVID-19 i niepewność co do najbliższej przyszłości zmusza nas do rezygnacji z organizacji imprezy – czytamy w komunikacie.

Uczestnicy z czterema opcjami

Zapisani biegacze mają teraz cztery opcje do wyboru. Pierwsza zakłada przeniesienie prawa startu w Walencji na kolejną edycję maratonu w Walencji, która ma się odbyć 5 grudnia 2021 roku.  Druga możliwość to pełny zwrot opłaty startowej, a trzecia rezygnacja ze zwrotu wpisowego i przekazanie go organizacji charytatywnej. Osoby, które skorzystają z tej opcji będą mogli zakupić pakiet na przyszłoroczny maraton w preferencyjnej cenie.

Na koniec pozostaje jeszcze ścieżka wirtualna i start w Valencia Maraton 4.0. W tej sytuacji biegacze pokonają dystans 42,195km na swojej ulubionej trasie i otrzymają do domu m.in. pamiątkową koszulkę oraz medal.

Organizatorzy nieprzypadkowo ogłosili informację o odwołaniu imprezy na 3 miesiące przed biegiem.  – Chcieliśmy w ten sposób odpowiedzieć na obawy wszystkich uczestników i nie pogarszać sytuacji biegaczy, którzy musieli zaplanować wyjazd i zakwaterowanie w Walencji – napisali w komunikacie prasowym.

Będzie bieg dla elity?

Skontaktowaliśmy się z organizatorami maratonu, aby zapytać, czy odwołanie maratonu oznacza, że nie odbędzie się również bieg dla elity. – Dzisiejsza decyzja dotyczy wyłącznie imprezy dla amatorów. Cały czas pracujemy nad biegiem dla zawodników wyczynowych – poinformował nas Álex Hera z biura prasowego imprezy.

red