Wiek to nie przeszkoda. Jest nowy rekord świata w półmaratonie!

W minioną sobotę Irlandczyk Tommy Hughes ustanowił rekord świata w półmaratonie w kategorii M-60. Dotarł do mety Antrim Coast Half Marathon z rewelacyjnym czasem 1:11:09 i tym samym poprawił poprzedni najlepszy wynik o 22 sekundy.

Na półmetku Hughes zameldował się z rezultatem 35:33. Drugą część dystansu 60-latek pokonał nieco wolniej, ale i tak udało mu się pobić rekord świata. Średnie tempo jego biegu wynosiło około 3:22 min/km!

Warto podkreślić, że to nie pierwsze takie osiągnięcie w sportowym dorobku Irlandczyka. We wrześniu ubiegłego roku podczas maratonu we Frankfurcie z wynikiem 2:27:52 pobił rekord świata w kategorii M-55. Co ciekawe, w tym samym biegu uczestniczył jego syn Eoin. Jednak nie udało mu się pokonać ojca, stracił do niego ponad 3 minuty.

Tommy Hughes to były zawodowy maratończyk legitymujący się rekordem życiowym 2:13:59, który uzyskał w 1992 roku w Marakeszu. W tym samym roku wystartował na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, gdzie z wynikiem 2:32:55 zajął odległe 72. miejsce. Zaraz po igrzyskach zakończył karierę, a do biegania powrócił 16 lat później pokonując w Belfaście maraton w czasie 2:28:38.

Kobiecy rekord świata w półmaratonie w kategorii M-60 należy do Nowozelandki Bernardine Portenski, która w 2010 roku w Christchurch pokonała dystans 21,097km w 1:24:56.

Tegoroczny Antrim Coast Half Maraton zwyciężyli reprezentanci Wielkiej Brytanii – Mo Farah z czasem 1:00:31 i Lily Partridge z rezultatem 1:11:36. Warto zaznaczyć, że pierwsi trzej mężczyźni na mecie uzyskali czas w obrębie 60 minut.