Maraton Bostoński w 2021 roku nie odbędzie się w kwietniu

Organizatorzy Maratonu Bostońskiego ogłosili, że przyszłoroczna 125. edycja imprezy zostanie przeniesiona na jesień. Dokładną datę biegu poznamy, gdy zakończą się konsultacje m.in. z władzami miasta, stanu i sponsorami.

Maraton Bostoński dotychczas tradycyjnie odbywał się w trzeci poniedziałek kwietnia, który w stanie Massachusetts nosi nazwę Dnia Patriotów.  Tegoroczna, 124. edycja imprezy nie została zorganizowana w formie biegu stacjonarnego.

Najpierw ze względu na pandemię COVID-19 maraton został przełożony z 20 kwietnia na 14 września. Gdy okazało się, że jego organizacja w tym terminie jest niemożliwa,  uczestnikom pozostał udział wyłącznie w zawodach wirtualnych. Warto podkreślić, że było to bezprecedensowe wydarzenie w 123-letniej historii tego biegu.

– Ponieważ do Dnia Patriotów pozostało mniej niż sześć miesięcy, a organizacja biegów ulicznych była zabroniona aż do czwartej fazy planu odmrożenia gospodarki w Massachusetts, nie możemy zorganizować Maratonu Bostońskiego w kwietniu – powiedział Tom Grilk, szef Boston Athletic Association. – Przesuwając datę imprezy na jesień, możemy lepiej przygotować się na nowe realia. Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo uczestników, wolontariuszy, kibiców i mieszkańców, dlatego rozważamy zmniejszenie puli dostępnych miejsc dla biegaczy, a także rozłożenie biegu na weekend  – dodał.

Boston Marathon

Maraton Bostoński to najstarszy bieg maratoński na świecie. Co roku na jego starcie staje ponad 30 tysięcy biegaczy z całego świata.  Maratoński weekend w Bostonie to wydarzenie z imponującą strefą EXPO w Hynes Convention Center przy słynnej Boylston Street, a także wielkie pasta party w bostońskim ratuszu. Co roku bieg gromadzi wzdłuż trasy ponad milion kibiców.

Trasa maratonu prowadzi przez osiem miast stanu Massachusetts – Hopkinton, Ashland, Framingham, Natick, Wellesley, Newton, Brookline oraz Boston. Lokalna gospodarka każdego roku zarabia na nim około 200 milionów dolarów. Korzystają na tym m.in. hotelarze, restauratorzy i dostawcy różnych usług dla biegaczy.

Optymistyczni organizatorzy

Nową datę Maratonu Bostońskiego powinniśmy poznać przed końcem roku. Wtedy również mają zostać podane inne szczegóły, takie jak czas otwarcia rejestracji i liczba uczestników.  Do końca grudnia również dowiemy się, jaki los spotka inne imprezy B.A.A. takie jak  5K, BA 10K i B.A.A. Half Marathon.

–  Jesteśmy optymistami, że Boston Marathon będzie kontynuował swoją tradycję następną jesienią. Wiemy też, że pojawi się wiele pytań i postaramy się odpowiedzieć na nie w nadchodzących miesiącach – powiedział Grilk.

Wiosna bez „Majorsów”

Maraton Bostoński jest jedną z imprez w cyklu World Marathon Majors, która skupia 6 największych biegów maratońskich na świecie. Organizatorzy reszty wiosennych maratonów z tej serii  już wcześniej przesunęli swoje wydarzenia na jesień 2021. Tokyo Marathon zaplanowano na 17 października, a bieg w stolicy Wielkiej Brytanii na 3 października.

Jesienne biegi World Marathon Majors planowane są w oryginalnych datach. Maraton Berliński zarezerwował termin 26 września,  Chicago Marathon 10 października, a Maraton Nowojorski ma odbyć się 7 listopada 2021.

red