Pięć razy dookoła PGE Narodowego. Ruszyły zapisy na Niepodległą Piątkę

15 listopada na stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się Niepodległa Piątka. W ramach imprezy rozegrane zostaną Otwarte Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn na 5 km. Trasa biegu zostanie wytyczona na kilometrowej pętli wokół największego stadionu w kraju. Zapisy trwają, do 18 października opłata startowa wynosi 70 złotych.

Jeszcze dwa lata temu, gdy Polska świętowała setne obchody odzyskania niepodległości, przez kraj przechodziła ogromna fala wydarzeń biegowych. Nikt sobie nie wyobrażał wtedy, że wkrótce to się może zmienić i w wielu miastach biegi uliczne zostaną odwołane ze względów bezpieczeństwa. Ale jest jeszcze szansa, żeby na sportowo uczcić 102. rocznicę odzyskania wolności.

Wszystko wskazuje, że Niepodległa Piątka będzie największym biegiem tej jesieni na dystansie 5km. Łącznie w siedmiu turach może wystartować 1,4 tysiąca uczestników. Zawody odbywać będą się przez ponad pięć godzin, a uczestnicy ruszać będą falami w odstępach czasowych.

– W tym roku w Warszawie nie ma dużego biegu związanego ze Świętem Niepodległości, a ten tradycyjny odbywa się w wersji wirtualnej. Dlatego wszystkich którzy chcą się sprawdzić zapraszam na stadion PGE Narodowy. Atmosfera podczas biegów patriotycznych zawsze jest szczególna i mam nadzieję, że będzie tak samo w tym roku. Zwłaszcza, że będą to Otwarte Mistrzostwa Polski i każdy może powalczyć o medal – mówi Jakub Nowak, organizator imprezy a przy okazji medalista mistrzostw Polski na 5 km z 2012 roku.

Dookoła PGE Narodowego

Trasa biegu jest płaska i prowadzi wokół stadionu PGE Narodowego. Jedna pętla liczy ok. 1 km. Dzięki startom falowym będzie możliwe uniknięcie dublowania, bo w jednej grupie powinni biec uczestnicy na podobnym poziomie.

– Bieg będzie bardzo widowiskowy, bo wszystko rozgrywa się wokół korony stadionu. Do pokonania jest atestowanych pięć okrążeń. Trasa jest płaska jak stół i aż się prosi, żeby pobiec tam rekordy życiowe. Wszystkie serie są dostosowane czasowo, tak żeby biec z osobami na swoim poziomie i mieć komfort – wyjaśnia organizator.

Organizatorzy zapowiadają podjęcie dużych środków bezpieczeństwa, tak by impreza mogła dojść do skutku. Nie będzie biura zawodów tak by ograniczyć kontakt, a pakiety będą wysyłane pod wskazany adres. Opracowane zostały strefy startu i mety oraz rozgrzewki, tak żeby uczestnicy kolejnych fal nie mieszali się ze sobą.

– Standardy bezpieczeństwa będą wysokie i będziemy na bieżąco jeszcze reagowali. Na pewno uczestnicy będą wprowadzani do strefy startowej jak na zawodach najwyższej rangi i wychodzić będą oddzielną trasą. Wszystko po to, żeby nie spotykać się z kolejnymi biegaczami, którzy będą w strefie rozgrzewkowej. Będą też punty dezynfekcji i pomiaru temperatury. Szykujemy również specjalną strefa dla kibiców od strony Ronda Waszyngtona i na ten moment może być tam 250 osób – opisuje Jakub Nowak.

Oprócz zwycięzców Mistrzostw Polski na 5 km kobiet i mężczyzn, prowadzona będzie też klasyfikacja każdej z fal. Na uczestników Niepodległej Piątki czekają koszulki, pamiątkowe medale oraz maseczki.

Ile to kosztuje?

Zapisy trwają na tej stronie. Do 18 października opłata startowa wynosi 70 złotych. Potem cena wzrośnie o 30 złotych i w tej wysokości będzie obowiązywać do końca października. Najdrożej, bo 120 złotych zapłacą biegacze, którzy zgłoszą się w listopadzie.

Co ciekawe, całkiem za darmo wystartować mogą zawodnicy i zawodniczki, którzy w ostatnich 2 latach osiągnęli przynajmniej II klasę sportową na dystansie 3000m, 5000m lub 5km. Oznacza to naprawdę szybkie bieganie i wyniki na poziomie: kobiety: 3000m – szybciej niż 10:25, 5000m/5km – szybciej niż 18:15. Mężczyźni: 3000m – szybciej niż 8:45, 5000m/5km – szybciej niż 15:15.

Zawodnicy spełniający te wymagania powinni przesłać maila na ten adres wraz z udokumentowanym wynikiem z oficjalnych zawodów spełniających kryteria PZLA.

Źródło: Organizator
Foto: Wikimedia