Maraton Londyński chce być największy na świecie

Organizatorzy Maratonu Londyńskiego zapowiedzieli wczoraj, że chcą aby tegoroczna edycja biegu zaplanowana na 3 października zgromadziła łącznie 100 tysięcy uczestników. Połowę tej liczby mają stanowić uczestnicy maratonu na ulicach Londynu, a reszta ma pobiec wirtualnie na wybranej przez siebie trasie.

Plany organizatorów Virgin Mobile London Marathon brzmią niezwykle ambitnie zważywszy na płynące z Wysp Brytyjskich komunikaty o kolejnych obostrzeniach i nowej mutacji koronawirusa. Praktycznie cały biegowy świat czeka na jesień, terminy wszystkich największych imprez biegowych zostały przeniesione na okres po wakacjach.

Więcej pakietów w Londynie

Maraton Londyński już w ubiegłym roku ogłosił, że najbliższa edycja imprezy odbędzie się 3 października. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że na bieg stacjonarny organizatorzy przygotują rekordową liczbę 50 tysięcy pakietów. To aż o 7 tysięcy więcej niż ostatni rekord frekwencji maratonu w stolicy Wielkiej Brytanii. Organizatorzy liczą, że tak duży bieg będzie mógł się odbyć dzięki sukcesowi programu szczepień na COVID-19.

Jeśli warunki epidemiologiczne pozwolą na rozgrywanie zawodów stacjonarnych z zapełnieniem listy startowej biegu stacjonarnego nie powinno być problemów. To jeden z najbardziej obleganych maratonów na świecie, którego większość uczestników wyłania loteria. W ubiegłym roku w losowaniu pakietów wzięło udział ponad 457 tysięcy biegaczy z całego świata!

Bieg wirtualny w Księdze Rekordów Guinnessa

Do snucia planów o „największym na świecie maratonie ze 100 tysiącami uczestników” Brytyjczyków zachęcił sukces kwietniowego biegu wirtualnego, który ukończyło prawie 38 tysięcy osób. Organizatorzy poinformowali wczoraj, że wyczyn ten został właśnie wpisany do Księgi Guinnessa w kategorii „Największa liczba użytkowników aplikacji, którzy zdalnie pokonali maraton w 24 godziny”.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w kwietniu ubiegłego roku ze względu na ogólnoświatowy lockdown wirtualny Maraton Londyński był jedną z nielicznych imprez, które mogli wybierać biegacze. Jesienią Londyn będzie miał potężną konkurencję ze strony innych równie renomowanych biegów jak choćby Maraton Nowojorski czy Maraton Bostoński, które również uruchomią swoje wirtualne biegi. Wydaje się, że powtórzenie w tym roku sukcesu z 2020 roku już byłoby sporym osiągnięciem.

Ile kosztuje bieg wirtualny?

Udział w biegu wirtualnym kosztować będzie 28 funtów, czyli około 145 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć 10 funtów (około 52 złote) za międzynarodową przesyłkę pakietu. Znajdzie się w nim numer startowy, oficjalny medal oraz koszulka finishera marki New Balance, oficjalnego partnera sprzętowego maratonu.

Zarejestrowani uczestnicy będą mieli 24 godziny, aby 3 października pokonać wirtualny maraton na wybranej przez siebie trasie. Wyniki zawodów będą zapisywać przy użyciu oficjalnej aplikacji mobilnej Virgin Money London Marathon App.

– Mamy nadzieję, że dzięki rozpoczętemu narodowemu programowi szczepień w tegorocznym Virgin Money London Marathon weźmie udział niespotykana dotąd liczba 100 tysięcy osób – powiedział Hugh Brasher, Virgin Money London. – Rekordowy sukces wirtualnego biegu w 2020 roku oraz niesamowite historie uczestników z całego świata pokazały, jak nasz maraton wniósł światło i nadzieję w ciemność pandemii. Chcemy to powtórzyć, a także przyspieszyliśmy plany, nad którymi pracowaliśmy od kilku lat, aby zwiększyć liczbę biegaczy na ulicach Londynu do 50 tysięcy – dodał.

Już 8 lutego organizatorzy Maratonu Londyńskiego ogłoszą wyniki losowania pakietów na bieg stacjonarny. Biegacze, którym zabraknie szczęścia w loterii będą mieli szansę zarejestrować się w dniach 9-16 lutego na wydarzenie wirtualne. Zapisy dla wszystkich chętnych na wirtualną odsłonę biegu ruszą 16 lutego.

red