Beatrice Chepkoech z rekordem świata w biegu na 5km! W środę wystartuje w Toruniu

Dzisiaj w Monako Beatrice Chepkoech pobiła rekord świata w biegu na 5km z udziałem kobiet i mężczyzn. 29-letnia Kenijka uzyskała wynik 14:43 i o 5 sekund poprawiła rezultat, który dotychczas otwierał światowe tabele na tym dystansie. Już w środę ta rewelacyjna zawodniczka wystąpi w Toruniu na mityngu lekkoatletycznym Copernicus Cup.

Wynik osiągnięty dzisiaj przez Chepkoech podczas biegu Herculis 5k to najszybszy czas, jaki kiedykolwiek padł na trasie 5km od listopada 2017 roku, gdy światowa federacja zaczęła uznawać rekordy świata na tym dystansie. Kenijka pobiegła sekundę szybciej niż Holenderka Siffan Hassan w 2019 w biegu tylko dla kobiet.

Dzisiejsze zawody w Monako prowadzone były w wymagających warunkach, zwłaszcza w pierwszej części dystansu. Było zimno i wiał mocny wiatr. Jak przyznała po biegu Chepkoech jej celem było tylko zwycięstwo, dopiero po trzecim kilometrze uwierzyła, że rekord świata jest w jej zasięgu.

Pierwszy kilometr pokonała w czasie 2:57, drugi w 2:59, a trzeci w 3:01. Na szczęście w końcówce ucichły podmuchy i Kenijka mogła podkręcić tempo. Czwarty kilometr wyszedł w 2:57, a piąty w 2:47.  Ostatecznie przecięła linię mety z czasem 14:43.

Kierunek Toruń!

To już drugi rekord świata w dorobku Chepkoech. W 2018 roku, również w Monako, uzyskała rekordowy wynik w biegu na 3000 m z przeszkodami (8:44,32). Rewelacyjna Kenijka w środę wystąpi w Toruniu na mityngu lekkoatletycznym Copernicus Cup. Zobaczymy ją w biegu na 3000 metrów.

W biegu mężczyzn tryumfował ubiegłoroczny zwycięzca Joshua Cheptegei z Ugandy. Wtedy na trasie w Monako ustanowił rekord świata (12:51), dzisiaj pobiegł sporo wolniej i finiszował z czasem 13:14.

Źródło: World Athletics

fot. Global Sports Com