Zalewski biegnie dzisiaj w Dżibuti. Będzie ścigał się z Mo Farahem

Już dzisiaj o godzinie 15:00 czasu polskiego odbędzie się pierwsza edycja półmaratonu w Dżibuti. Gwiazdą imprezy będzie wielokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski Brytyjczyk Mo Farah, ale nas najbardziej interesuje występ Krystiana Zalewskiego. Dla rekordzisty Polski w półmaratonie będzie to pierwszy start od październikowych Mistrzostw Świata w Gdyni.

Powrót Mo Faraha

Dla Mo Faraha występ w Dżibuti ma symboliczne znaczenie, bowiem jako dziecko przez jakiś czas mieszkał w tym kraju po ucieczce z Somalii. Potem w wieku 8 lat trafił do Wielkiej Brytanii, której przyjął obywatelstwo. W barwach tego kraju osiągnął wiele sukcesów m.in. tytuły mistrza olimpijskiego na dystansach 5000 i 10 000m.

– Przede wszystkim chcę wygrać ten bieg – powiedział Mo Farah cytowany przez portal athleticsweekly.com – Nie chodzi wyłącznie o to, aby pojawić się na starcie, bo w stawce jest kilku bardzo mocnych zawodników. Będzie z kim się ścigać – dodał biegacz, który w marcu będzie obchodził swoje 38 urodziny.

Ostatni raz Farah startował w półmaratonie we wrześniu ubiegłego roku. Wygrał wtedy Antrim Coast Half Marathon z czasem 1:00:31.

Mocna stawka 

Do położonego Afryce wschodniej Dżibuti faktycznie przyjechało kilku biegaczy, którzy są w stanie nawiązać walkę z Brytyjczykiem. Wśród nich reprezentujący Belgię 32-letni Bashir Abdi, którego rekord życiowy na dystansie półmaratonu wynosi 1:00:42. Należy jednak zaznaczyć, że taki wynik uzyskał w 2018 roku na nieregulaminowej trasie Great North Run.

Mocny jest również Abdi Naggeye biegający w barwach Holandii. W 2019 roku pokonał półmaraton w Marugame w Japonii w 1:00:24. Poza tym warto zwrócić uwagę na Francuza Floriana Calvarhio (1:00:58), Irlandczyka Stephena Sculliona (1:01:12) oraz Szweda Davida Nilssona (1:01:40).

Zalewski w drodze na maraton

W tak doborowym towarzystwie znalazł się także Krystian Zalewski, który w październiku ubiegłego roku w Gdyni uzyskał wynik 1:01:32 i pobił 20-letni rekord Polski w półmaratonie. Głównym celem sezonu dla 32-letniego zawodnika był maratoński debiut w Walencji, ale ze startu w tej imprezie wyeliminował Zalewskiego pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. 

– Ostatnie treningi, które realizowałem pokazywały, że dyspozycja jest dobra. Jednak cały czas celem jest kwietniowy maraton. Mój trening skupia się właśnie na tym starcie. Cieszę się na myśl o rywalizacji i możliwości ścigania z takimi zawodnikami jak Mo Farah, Bashir Abdi czy Florian Calvarhio. Celem na start jest pobiec jak najlepszy rezultat w panujących warunkach – powiedział nam wczoraj Krystian Zalewski.

Podopieczny trenera Jacka Kostrzeby jest na liście startowej zaplanowanego na 11 kwietnia maratonu w Hamburgu. W imprezie weźmie udział najwyżej stu uczestników, wśród nich rekordzista świata w maratonie, Kenijczyk Eliud Kipchoge.

Zawodnicy rywalizować będą na 10,5-kilometrowej pętli w centrum miasta. Organizatorzy NN Mission Marathon Hamburg promują bieg jako „najszybsza droga do Tokio”.

Przypomnijmy, że minimum olimpijskie wynosi 2:11:30 dla mężczyzn i 2:29:30 dla kobiet. Oprócz Zalewskiego start w Hamburgu planują również Marcin Chabowski, Adam Nowicki i Aleksandra Lisowska. 

Początek półmaratonu w Dżibuti o godzinie 15:00 czasu polskiego. Międzyczasy można sprawdzać na żywo na tej stronie. 

md

fot. https://www.facebook.com/Krystian-Zalewski-100332905190196,
fot. World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020