Poznajcie cudowne dzieci duńskich biegów

Axel Vang Christensen – to nazwisko, które warto zapamiętać. Mimo zaledwie 16 lat w ubiegłym tygodniu pokonał utytułowanych rywali w walce o tytuł mistrza Danii w biegu na 10km. Z kolei wicemistrzynią kraju została 17-letnia Klara Hansen, która w debiucie na dystansie 10km uzyskała rewelacyjny wynik 35:14.

Mistrzostwa Danii w biegu na 10km odbyły się w minioną sobotę na lotnisku Værløse. Ze względu na pandemię COVID-19 termin i miejsce rozgrywania biegu organizatorzy utrzymywali w tajemnicy, aby do minimum ograniczyć liczbę kibiców biorących udział w imprezie.

Starzy wyjadacze i debiutant

Na starcie stanęli czołowi duńscy biegacze długodystansowi. Wśród nich m.in. 27-letni Jakob Dybdal Abrahamsen, mistrz kraju w biegu na 3000m z przeszkodami, czy Jakob Simonsen, który w marcu w Dreźnie ustanowił swój aktualny rekord życiowy na dychę 29:15.

Największym faworytem biegu był jednak 29-letni Thijs Nijhuis. To obrońca tytułu mistrzowskiego sprzed roku, szykujący się już do startu w olimpijskim maratonie w Sapporo. Duńczyk zapewnił sobie przepustkę na igrzyska w lutym 2020 roku, gdy tuż przed wybuchem pandemii pokonał maraton w Sewilli w 2:10:58.

Dla Axela Vanga Christensena były to pierwsze seniorskie zawody. Dotychczas startował wyłącznie w biegach młodzieżowych, w których radził sobie znakomicie. Pobił 3 nieoficjalne rekordy świata młodzieży i 5 rekordów Europy. Poza tym wywalczył 5 młodzieżowych mistrzostw Danii i ustanowił 28 duńskich rekordów młodzieżowych.

Jako 14-latek w maju 2019 roku na stadionie w Østerbro pokonał 10 000m w 30:50.02, a rok później w Aalborgu przebiegł 5000 metrów w 14 minut i 6 sekund. Poprawił w ten sposób o prawie 5 sekund rekord w kategorii chłopców poniżej 18 roku życia ustanowiony przez Henrika Jørgensena w… 1979 roku.

Bilans nieoficjalnych młodzieżowych rekordów świata Christensena uzupełnia wynik 9:07.99 na dystansie 3000m z przeszkodami. Areną zmagań była bieżnia w miejscowości Hillerød, z której pochodzi nastolatek.

Nijhuis: Mam dosyć przegrywania z 16-latkiem

Premierowe zawody Christensen rozegrał jak stary wyga. Trasa wytyczona na lotnisku w Værløse co prawda była płaska jak stół, ale biegaczom przeszkadzały mocne podmuchy wiatru. Przez pierwsze kilometry 16-latek biegł schowany za rywalami, w końcówce jednak udało mu się niespodziewanie wyjść na prowadzenie.

– Ze względu na warunki atmosferyczne początek biegu był wolny, ale ostatnie dwa kilometry były prawdziwym popisem Axela. Pokonał je odpowiednio w 2:48 i 2:40 – poinformował nas Thomas Vang Christensen, ojciec i jednocześnie manager zawodnika.

Axel Vang Christensen ostatecznie wygrał mistrzostwa Danii z wynikiem 29:43. Sekundę po nim na metę wpadł faworyzowany Thijs Nijhuis, któremu w końcówce zdawało się, że ma kontrolę nad przebiegiem wyścigu.

– Myślałem, że dam radę wyprzedzić Axela przed linią mety, ale to wyglądało tak, jakby nagle dostał skrzydeł. Pofrunął samotnie i ostatecznie to on wygrał – powiedział Thijs Nijhuis. – Mam dość przegrywania z 16-latkiem. Nie mam co do tego wątpliwości. Trochę pomaga fakt, że ​​jest jednym z najlepszych (w swoim wieku – przyp. red) na świecie. Ale jestem gotów zrewanżować mu się w przyszłym roku – dodał wicemistrz Danii w biegu na 10km.

Spokój godny mistrza

Sam Christensen cytowany przez serwis dr.dk mówił, że zachował spokój w przygotowaniach do mistrzostw. Wskazał, że stanął na starcie świadomy swoich atutów.

 Jestem niesamowicie dumny i szczęśliwy, że udało mi się wygrać – mówił zawodnik klubu FF Hillerød. – Nie byłem ani faworytem mistrzostw, ani z góry skazany na przegraną. W ubiegłym roku byłem jednym z najlepszych w Danii na dystansie 5000 metrów. Nie miałem wątpliwości, że pozostali rywale doskonale wiedzieli, że mogę włączyć się do walki o medal – tłumaczył 16-latek.

Co ciekawe, wynik 29:43 uzyskany przez świeżo upieczonego mistrza Danii dałby mu na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski brązowy medal.

Krążek właśnie o takiej barwie w sobotę wywalczył Jakob Dybdal Abrahamsen, który finiszował z czasem 29:45. Czwarty z czasem 29:52 był Joel Ibler Lillesø starszy od Christensena o niecały rok.

To się nazywa debiut!

Również rywalizacja kobiet pokazała, że młodzież w Danii mocno dochodzi do głosu.

Wicemistrzostwo kraju z wynikiem 35:14 wywalczyła 17-letnia Klara Hansen, zawodniczka praktycznie znikąd. W swoich pierwszych zawodach na dystansie 10km! Do mistrzyni kraju, utytułowanej 30-letniej Helene Svane straciła zaledwie 8 sekund. Trzecia była Kamilla Vallin (35:15)

red

fot. axelvang.com, archiwum prywatne zawodnika

Źrodło: dr.dk