Złota sztafeta – jak typować biegi?

Zakończone niedawno igrzyska olimpijskie w Tokio przyniosły Polsce najlepszy w historii medalowy wynik w lekkoatletyce. Dużą cegiełkę dołożyli do tego biegacze – wielki sukces odniosła zwłaszcza nasza sztafeta mieszana 4×400 metrów, która sięgnęła po złoto. Można przypuszczać, że przełoży się to na wzrost popularności biegania – wśród młodych ludzi trenujących sport, kibiców, ale również… legalnych bukmacherów, którzy udostępniają graczom zakłady wzajemne na biegi.

Złoty medal sztafety mieszanej 4×400 metrów to jeden z największych sukcesów, ale i jedna z największych niespodzianek zakończonych właśnie igrzysk olimpijskich w Tokio, zwłaszcza jeśli spojrzeć na sportowe CV lekkoatletów wchodzących w skład polskiej sztafety.

Karol Zalewski przygodę z biegami zaczynał od dystansów sprinterskich (ma na koncie m.in. dwa tytuły młodzieżowego mistrza Europy w biegu na 200 metrów), ale obecnie koncentruje się w startach na dłuższych dystansach, czego efektem był srebrny medal w sztafecie 4×400 metrów mężczyzn wywalczony podczas halowych mistrzostw Europy w Pradze w 2015 r.

Najmniej doświadczoną uczestniczką złotej sztafety jest Natalia Kaczmarek, która jeszcze niedawno odnosiła sukcesy tylko w kategoriach juniorskich (m.in. złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy w 2019 r. na dystansie 400 metrów). Po złotym medalu w sztafecie mieszanej 4×400 metrów oraz srebrnym medalu w sztafecie 4×400 metrów kobiet z miejsca wskoczyła jednak do prestiżowego grona multimedalistek olimpijskich (zobacz komentarze i opinie).

Bardzo mocnym punktem złotej sztafety mieszanej była oczywiście Justyna Święty-Ersetic – mistrzyni Europy w biegu na 400 metrów i sztafecie 4×400 metrów, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata w biegu sztafetowym. Warto wspomnieć, że Święty-Ersetic już w 2018 r. zapisała się w historii polskiej lekkoatletyki, zdobywając w ciągu 1,5 godziny dwa złote medale – w biegu indywidualnym na 400 metrów i biegu sztafetowym.

Największy sukces w karierze w Tokio odniósł także Kajetan Duszyński, który zamykał bieg finałowy i jako pierwszy przekroczył linię mety. Dotychczas zdobywał on medale na imprezach młodzieżowych – w 2015 r. w Tallinie wywalczył z kolegami srebro młodzieżowych mistrzostw Europy w sztafecie 4×400 metrów, jest także medalistą mistrzostw Polski juniorów na stadionie i w hali.

Zakłady wzajemne na biegi u legalnych bukmacherów

Mimo dużych sukcesów, jakie w ostatnich latach odnoszą polscy biegacze na arenach krajowych i międzynarodowych, biegi na różnych dystansach nie należą do najpopularniejszych sportów wśród legalnych bukmacherów. Z polskich legalnych operatorów regularnie zakłady wzajemne na biegi udostępnia kilku – w tym m.in. STS, Fortuna, a także Betfan i LV BET. Dzieje się tak przy okazji mistrzostw Polski, największych mityngów krajowych i zagranicznych, jak również lekkoatletycznych mistrzostw Europy, świata i konkurencji biegowych odbywających się w ramach igrzysk olimpijskich.

A w jaki konkretnie sposób można obstawiać wyniki biegów? Najczęściej metody są dwie. Bukmacherzy udostępniają albo zakład na zwycięzcę konkretnego biegu (np. na 60 metrów przez płotki, 100 metrów, 1500 metrów, 10 kilometrów) albo zakłady typu H2H. W tym przypadku uczestników biegu dzieli się na kilka (czasem kilkanaście) par, a gracz ma za zadanie wytypować, który zawodnik z pary ukończy bieg na wyższym miejscu. Oczywiście również w przypadku biegów na różnych dystansach pojawiają się zakłady specjalne – np. czy w biegu padnie rekord świata, czy dany zawodnik poprawi rekord życiowy, czy dany biegacz znajdzie się na podium i inne tego typu zakłady.

Promocje i bonusy na biegi

Przymierzając się do typowania wyników biegów u legalnych bukmacherów należy pamiętać, że mają oni w ofercie liczne promocje i bonusy, które mają jeszcze bardziej uatrakcyjnić obstawianie kuponów na konkurencje biegowe. I tak np. wszyscy legalni bukmacherzy oferują nowym klientom tzw. bonus powitalny, czyli rodzaj premii przyznawanej za założenie u danego operatora konta. Może on wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Podczas rejestracji na stronie bukmachera należy pamiętać o wpisaniu w odpowiednie pole kodu promocyjnego, który dodatkowo powiększa dostępny bonus na start. Przykładowo, pakiet powitalny w TOTALbet obejmuje bonus od depozytu do 5000 zł i darmowe zakłady bez depozytu na kwotę 40 zł, a użycie kodu dokłada do puli extra free-bet bukmacherski za 10 zł.

Inna ciekawa promocja pozwalająca na podwyższenie kwoty wygranej to tzw. gra bez podatku – w jej ramach to bukmacher, a nie gracz, opłaca 12% podatku od zawartego zakładu, dzięki czemu potencjalna wygrana się zwiększa. Grę bez podatku ma w ofercie m.in. Totalbet czy Fortuna, a u wielu innych buków online możliwość typowania bez podatku jest aktywowana czasowo.

Oczywiście warto na bieżąco śledzić strony legalnych bukmacherów, bo okazjonalnie pojawiają się tam np. freebety czy zakłady bez ryzyka dedykowane typowo lekkoatletyce, w tym biegom. W takich sytuacjach obstawienie kuponu wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem i wyższą szansą na wygraną.

Należy korzystać, tylko z bukmacherów legalnie działających w Polsce tj. posiadających, wydane przez Ministerstwo Finansów, zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć internet. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich, wiąże się z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną. Udział w grach hazardowych wiąże się ryzykiem uzależnienia od gier, utraty pieniędzy postawionych na gry hazardowe oraz może prowadzić do problemów w środowisku rodzinnym oraz zawodowym.

materiał partnerski