Mary Keitany zawiesza biegowe buty na kołku

Kenijka Mary Keitany w wieku 39 lat przechodzi na sportową emeryturę. To rekordzistka świata i siedmiokrotna zwyciężczyni maratonów z cyklu World Marathon Majors. W swojej karierze trzykrotnie wygrała Maraton Londyński i czterokrotnie Maraton Nowojorski, a także triumfowała na Mistrzostwach Świata w Półmaratonie w 2009 roku.

39-letnia Keitany to aktualna rekordzistka świata w maratonie w biegu tylko kobiet. Oszałamiający wynik 2:17:01 uzyskała na trasie Virgin Money London Marathon w 2017 roku.

Po moim udanym 2019 roku, kiedy miałam dobre wyniki, w tym drugie miejsce w Nowym Jorku, miałam nadzieję, że będę mogła z sukcesami konkurować na arenie międzynarodowej przez kilka kolejnych lat. Jednak dzisiaj z przykrością muszę przyznać, że kontuzja pleców, której doznałam pod koniec 2019 roku, przesądziła o mojej sportowej emeryturze – tłumaczy kenijska biegaczka.

Keitany próbowała leczyć się w Europie, ale w związku z ograniczeniami w podróżach związanymi z pandemią w 2020 roku było to niemożliwe. – Za każdym razem, gdy myślałam, że już przezwyciężyłam kontuzję i zaczęłam ciężko trenować, problem z plecami powracał. Nadszedł więc czas, aby pożegnać się jako biegaczka elity ze sportem, który tak bardzo kocham – dodaje.

Niesamowita Keitany

Mary Keitany po raz pierwszy zwróciła uwagę całego świata w 2007 roku. Po lokalnym sukcesie w Kenii rok wcześniej, z serią dobrych występów w europejskich półmaratonach, otrzymała miejsce w drużynie Kenii na Mistrzostwach Świata w Półmaratonie. Z imprezy tej przywiozła srebrny medal indywidualnie i złoty w klasyfikacji drużynowej. To zapoczątkowało dekadę sukcesów w biegach ulicznych, z przerwami w 2008 i 2013 roku, gdy urodziła dzieci – Jareda i Samanthę.

Keitany z pewnością przejdzie do historii jako autorka trzech imponujących zwycięstw z rzędu w Maratonie Nowojorskim w latach 2014-2016. Czwarty tryumf na tej imprezie zanotowała w 2018 roku. Inne wielkie sukcesy Kenijki to rekord świata w półmaratonie 1:05:40 na trasie półmaratonu RAK w 2011 roku, a także czwarte miejsce w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

–  Jeszcze nie podjęłam decyzji odnośnie mojej przyszłości, ale już nie mogę się doczekać spędzania większej ilości czasu z rodziną. Moje dzieci mają obecnie 13 i 8 lat. Ponadto jestem zaangażowana we współpracę z niektórymi lokalnymi organizacjami charytatywnymi – powiedziała Keitany, która dodała, że ​​nadal zamierza zwracać baczną uwagę na to, co dzieje się w świecie biegania długodystansowego.

Źródło: Virgin Money London Marathon

Foto: Virgin Money London Marathon