Jak obstawiać sporty biegowe?

Bieganie raczej nie kojarzy się większości osób z zakładami bukmacherskimi, jednak w ostatnim czasie coraz częściej sporty biegowe pojawiają się w ofercie bukmachera. Na jakie czynniki trzeba zwrócić uwagę i jak typować tę niszową dyscyplinę sportu?

Nisza, ale z dużym potencjałem

Piłka nożna, skoki narciarskie, tenis, koszykówka czy hokej, to główne dyscypliny, w których Polacy zawierają zakłady bukmacherskie. W związku z rosnącą konkurencją na rynku legalnych bukmacherów pojawia się coraz więcej niszowych propozycji z opcją obstawiania. Jedną z nich są właśnie sporty biegowe.

Jakie sporty biegowe można obstawiać u bukmachera?

  • Maratony
  • Biegi krótko i długodystansowe

Aktualnie ofertę zakładów bukmacherskich na sporty biegowe można podzielić na biegi maratońskie, a także krótkie i długie dystanse na różnego rodzaju mitingach lekkoatletycznych.

W biegach długodystansowych, a także maratonach można korzystać z sekcji zakładów live, ponieważ z reguły w takich wyścigach ciężko przewidzieć przebieg rywalizacji przed startem, a na podstawie wydarzeń na trasie można podjąć wiążące decyzje, które powinny ułatwić walkę o trafiony kupon.

Jak obstawiać biegi na 100 czy 200 metrów?

Obstawianie biegów na 100 lub 200 metrów na różnych mitingach, czy też mistrzostwach jest czymś innym, niż typowanie maratonów. Tutaj należy pamiętać, że nawet najlepsi zawodnicy mają do przejścia również biegi eliminacyjne, w których mogą doznać kontuzji, lub po prostu popełnić błąd, który w ostatecznym rozrachunku wypisze ich z walki o medale. Właśnie dlatego moim zdaniem nie warto obstawiać kursów długoterminowych w biegach na 100 metrów, a wstrzymać się do momentu, kiedy poznamy ostateczny skład biegu finałowego. Wtedy już na podstawie formy, a także warunków atmosferycznych można merytorycznie podejść do obstawiania oferty zakładów bukmacherskich.

Ważna jest również ranga wydarzenia, ponieważ nawet najlepsi sprinterzy na świecie nie biegają na 100% możliwości podczas mniejszych mitingów. Trzeba brać to pod uwagę przy stawianiu zakładów bukmacherskich. Jeśli jednak jest to finał Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich można być pewnym, że faworyt da z siebie 110%, jednak akurat tutaj po latach dominacji Usaina Bolta na dystansie 100 metrów obecnie niespodzianek nie brakuje i ciężko mówić o murowanych faworytach.

W biegach na 100 czy 200 metrów bardzo dobrze radzą sobie Jamajczycy, zarówno u kobiet, jak również mężczyzn, jednak aktualnym Mistrzem Olimpijskim jest reprezentant Włoch.

Jak obstawiać biegi długodystansowe?

Biegi długodystansowe, podobnie jak sprinty na 100, czy 200 metrów na dużych imprezach mają do przejścia również fazy eliminacyjne, w których może dojść do różnych przetasowań, czy też niespodzianek. Wystarczy zgubiony but w tłumie lub inne nieplanowane wydarzenie, które może zaważyć o powodzeniu kuponu.

Biegi na dłuższych dystansach, jak 3000 metrów czy 10 000 metrów zazwyczaj są zdominowane przez zawodników z Afryki. Przedstawiciele Czarnego Lądu dominują na listach wynikowych i nic dziwnego, że zakłady bukmacherskie z reguły bardzo wysoko oceniają szanse na ich wygrane.

Moim zdaniem dobrym wyborem przy obstawianiu biegów długodystansowych są zakłady live. W tym przypadku istnieje możliwość skorzystania z zakładów sportowych i upolowania wyższych kursów, niż w ofercie przed rozpoczęciem wydarzenia. Wiele zależy od taktyki, ale jest wielu biegaczy, którzy lubią przesunąć się na koniec stawki, a następnie atakować czołowe pozycje na finiszu. Znalezienie takiego biegacza być może pomoże w upolowaniu wysokiego kursu z oferty zakładów sportowych live. Pamiętajmy jednak, że nie można się spóźnić, ponieważ bukmacher bardzo szybko reaguje na wydarzenia w wyścigu.

Jak obstawiać maratony?

Ostatnią kategorią sportów biegowych, którą omówimy w dzisiejszym tekście, są maratony. Jak obstawiać biegi na ponad 40 kilometrów? Tutaj bardzo ważne są czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na losy rywalizacji. W biegu na 100 metrów można wziąć pod uwagę wiatr, jednak z reguły stadiony są zadaszone, dlatego też nie ma mowy o wpływie deszczu na przebieg rywalizacji. Co innego w maratonach. Tutaj bardziej, niż w innych sportach biegowych o końcowym sukcesie może decydować pogoda, a nawet klimat. Jeśli bieg maratoński odbywa się w kraju, gdzie regularnie jest +30 stopni, to nic dziwnego, że w gronie faworytów znajdą się zawodnicy, którzy najlepiej radzą sobie w takich warunkach – na przykład biegacze z Afryki, czy też kraju gospodarza. Inaczej może przebiegać rywalizacja w mroźnym klimacie lub podczas maratonów zimą. Tutaj również pojawią się zawodnicy, dla których są to idealne warunki i to oni będą w gronie faworytów, mimo że przez cały sezon byli na tyle rankingów.

Warto również brać pod uwagę profil trasy, a także analizować, jak konkretny zawodnik radził sobie ze sporą liczbą podbiegów lub na prostej drodze bez większych wzniesień. To wszystko detale, które mogą zdecydować o końcowym sukcesie.

Jakie są zakłady bukmacherskie dostępne w sportach biegowych?

Sporty biegowe nie mają oferty tak szerokiej, jak chociażby piłka nożna, jednak można w nich obstawiać więcej niż tylko zwycięzcę. W przypadku biegów krótko i długodystansowych na różnego rodzaju mitingach lekkoatletycznych można obstawiać bieg finałowy, ale także wcześniej eliminacje. W ofercie Superbet Zakłady Bukmacherskie coraz częściej pojawią się zakłady specjalne, jak chociażby możliwy falstart, czy też wbiegnięcie kibica.

Wśród kluczowych propozycji należy jednak wyróżnić pojedynki, w którym jest do wyboru dwóch biegaczy i można określić, który z nich okaże się lepszy. Ciekawe i zazwyczaj okraszone bardzo wysokim kursem są również propozycje dotyczące pobicia ewentualnego rekordu świata, czy też Igrzysk Olimpijskich. Wiele zależy tutaj od formy, którą prezentuje zawodnik, ale także od warunków atmosferycznych. Jeśli jest niesprzyjający wiatr, to kursy na pobicie rekordu znacznie wzrastają.

Zakłady dostępne w sportach biegowych:

  • Pojedynki H2H
  • Typy na biegi eliminacyjne
  • Zakłady na zwycięzcę
  • Zakłady na pobicie rekordu świata
  • Zakłady specjalne

Więcej informacji można znaleźć na stronie legalnego bukmachera Superbet.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95