Na Biegunie to się potrafią bawić. 64 km i 120 przeszkód w prawie osiem godzin

W miniony weekend odbyła się druga tegoroczna edycja biegu przeszkodowego Biegun OCR. Podczas dwóch dni na terenie Adventure Parku Kolibki w Gdyni na starcie pojawiło się blisko 700 osób. Nowością w programie imprezy była formuła Biegun Totalny, której zwycięzca w czasie niemal ośmiu godzin pokonał 64km i 120 przeszkód.

W programie pierwszego dnia weekendowego Bieguna znajdowały się biegi w trzech klasyfikacjach. Pierwsza z nich B4 była adresowana do początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, ale już czują w kościach, że kochają biegi przeszkodowe.

Druga, czyli Open była przeznaczona dla zawodników, którzy sami chcą decydować i oceniać swoje możliwości podczas biegu. Pokonywali od jednego do trzech okrążeń na trasie decydując czy biegną dalej. Jedno okrążenie miało długość blisko 5 km.

I wreszcie kategoria Elite dla czołowych zawodników z Polski i Europy, którzy mieli za zadanie pokonać dwa okrążania, dobiec z opaską w jak najlepszym czasie. Łączny dystans, jaki pokonywali to prawie 10 km i ponad 70 przeszkód.

Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie Tomasz Danielkiewicz i Jagoda Szwarc. Na mecie uzyskali odpowiednio czasy 01:04:59 i 01:37:23.  Podium uzupełnili Maciej Serafiński z Nextreme i Tomasz Krawczyk, zawodnik Husarii Race Team, a także Beata Kuraś i Sylwia Łukasik z Befit24team.

Warto wspomnieć, że podczas tej edycji Biegun OCR można było zdobyć kwalifikacje do Mistrzostw Świata, które w tym roku odbędą się 11-13 października w Londynie.

Biegun Totalny, czyli totalne wariactwo

Na niedzielę organizatorzy przygotowali coś specjalnego. Po raz pierwszy w historii najwytrwalsi zawodnicy mogli wystartować w kategorii Biegun Totalny. Był to pierwszy w Polsce ośmiogodzinny bieg z przeszkodami.

Zasady rywalizacji były proste. Należało podjąć wyzwanie i wykręcić jak największą ilość okrążeń w czasie 8 godzin. Jedna pętla miała długość 8 kilometrów. Start biegu nastąpił o godzinie 07:00, a zakończenie zaplanowano na godzinę 15:00. Wyzwanie to podjęło 26 zawodników, w tym gronie znalazły się 4 kobiety.

Pierwszym totalnym twardzielem w historii Bieguna OCR został Wojciech Brzoskwinia z ekipy Husaria Race Team, który w czasie 07:51:15 zdołał pokonać 64 km i 120 przeszkód.

Za jego plecami finiszował inny Husarz, Jakub Łukaszewski, na którego koncie znalazło się 56 kilometrów i 105 przeszkód. Z takim samym dorobkiem niedzielne zawody zakończył również Krzysztof Chomicz. Różnica tkwiła za to w czasie, w jakim obaj pokonali trasę. Łukaszewski uzyskał wynik 7:27:54, a Chomicz 7:41:05.

Wśród kobiet Biegun Totalny zdecydowanie wygrała Magdalena Cyganik, która 40km i 75 przeszkód pokonała w 6:57:01. Druga na mecie Anna Jagoda również uporała się z pięcioma pętlami, ale uzyskała gorszy czas niż zwyciężczyni – 07:16:56. Podium uzupełniła Edyta Wysocka, która na mecie była przed Jagodą (07:03:18), ale pokonała jedno okrążenie mniej.

Rodzinnie i…z psami

Jak niedziela to rodzinnie, więc na starcie stanęło 78 rodzin startujących w kategorii Biegun Rodzinny.

– Cudownie ogląda się młode pokolenie. Jak mawiają „czym skorupka za młodu nasiąknie..”. Kiedy widzieliśmy na trasie w jednej ze startujących rodzin trzy pokolenia serca nam rosły z radości! Brawo dla Was! – podsumowali start tej serii organizatorzy. – Nie zabrakło również startu naszych czworonożnych przyjaciół. Dowodem na to, że pies to żadne ograniczenie może być start psiaków ze schroniska OTOZ „Animals” – Schronisko Dąbrówka oraz OTOZ Animals – Schronisko „Ciapkowo” w Gdyni. Pięknie oglądało się zgranie tych teamów. Psiaki polecają się do adopcji – dodają.

Kolejna odsłona Bieguna pod hasłem „Wichrowe Wzgórza” zaplanowana jest na 16 listopada. Organizatorem biegu jest OCR Events – twórcy Biegun OCR, organizatora Biegu Morskiego Komandosa, Star Challenge, I Mistrzostw Polski OCR, a także Mistrzostw Europy OCR w czerwcu 2019 roku.