41. Bieg Lechitów ruszył w objazd po kraju

Dealer Auto Centrum Lis, który jest sponsorem Biegu Europejskiego i Biegu Lechitów w Gnieźnie przekazał organizatorom samochód Hyundai Tucson w barwach 41. Bieg Lechitów. Auto zostało oklejone elementami graficznymi, które uczestnicy będą mogli odnaleźć m.in. na koszulkach startowych.  Samochód już ruszył w trasę, będzie można go zobaczyć w wielu miejscowościach w województwie wielkopolskim i w całej Polsce.

Dyrektor Biegu Europejskiego i Biegu Lechitów – Andrzej Krzyścin zdał samochód udostępniony przez sponsora do promocji XVI Biegu Europejskiego i od razu odebrał kluczyki do auta „ambasadora” 41. Biegu Lechitów. Hyundai Tucson, który wspierał promocję Biegu Europejskiego, przejechał w czasie swojej kilkumiesięcznej misji 13,5 tys kilometrów.

Organizator gnieźnieńskich biegów współpracuje z dealerem marki Hyundai od dwóch lat. Auto będzie promować imprezę oraz Gniezno w wielu miejscach w całej Polsce. Andrzej Krzyścin uważa, że to bardzo skuteczny sposób na zwrócenie uwagi na bieg, który odbędzie się w Gnieźnie 16 września.

– Z takiej formy promocji korzysta niewielu organizatorów biegów w Polsce. Widzimy jak bardzo nasz samochód rzuca się w oczy. Najważniejsze dla nas jest to, że dzięki aucie w barwach biegu możemy wyjść z promocją imprezy poza Gniezno.  W ubiegłym roku w taki sposób udało nam się pozyskać wielu uczestników i mamy nadzieję, że w tym będzie podobnie. Będziemy widoczni w wielu miejscowościach w całej Polsce, zachęcamy do rozmów i zadawania pytań na temat naszego biegu. Na wszystkie postaramy się  udzielić odpowiedzi.  – zapowiada Andrzej Krzyścin, szef Biegu Europejskiego w Gnieźnie.

Dodatkowe pakiety startowe powoli się kończą

Limit uczestników tegorocznego biegu organizatorzy początkowo ustanowili na poziomie 3 tysięcy uczestników. W związku z jego osiągnięciem, pod koniec maja podjęli decyzję o uruchomieniu dodatkowej puli tysiąca pakietów startowych. W tej chwili na liście startowej znajduje się ponad 4 tysiące uczestników, a swoje miejsca opłatą potwierdziło już prawie 3,7 tysiąca biegaczy.

Zapisy trwają na stronie www.bieglechitow.pl a pakiet startowy w tej chwili kosztuje 90 złotych.

Bieg Lechitów z historią w tle

41. Bieg Lechitów odbędzie się 16 września na trasie, którą w 1000 roku Otton III pieszo wędrował z Ostrowa Lednickiego do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski. Zawody organizowane są od 1978 roku, od 2004 roku jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez PZLA.

Impreza, jak przystało na bieg z historią, posiada charakterystyczną oprawę nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski. Na trasie spotkać można biegnących wojów w strojach z piastowskiej epoki, a wręczenie nagród najlepszym zawodnikom odbywa się w historycznej oprawie na Placu Świętego Wojciecha u podnóża Katedry. Zwycięzcy zasiadają na królewskim tronie i otrzymują królewskie insygnia. Następnie udają się na przejażdżkę konną bryczką. Zgromadzeni na Placu Świętego Wojciecha uczestnicy Biegu Lechitów mogą podziwiać specjalny pokaz walki średniowiecznych wojów.

Bieg Lechitów

– Imprezę tradycyjnie rozpoczniemy biegami dziecięcymi i młodzieżowymi, a następnie na trasę wyruszą uczestnicy półmaratonu. Wśród nich, na szczególne uznanie zasługują nasi „Wierni Lechici”, czyli pięciu biegaczy, którzy historyczną trasę Szlaku Piastowskiego z Lednicy do Gniezna pokonują z nami od pierwszej edycji biegu w 1978 roku. Chciałbym podkreślić, że królewskie honory po biegu przysługiwać będą nie tylko jego zwycięzcom, ale wszystkim zdobywcom Korony. Każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tronie z atrybutami królewskimi. Przygotujemy okolicznościową ściankę, dodatkowy tron i akcesoria.  – informuje szef gnieźnieńskiego biegu.

Bieg Lechitów wchodzi w skład Korony Polskich Półmaratonów oraz Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Podczas tegorocznej edycji rozegrane zostaną także 21. Mistrzostwa Polski Lekarzy. Impreza zdobywa coraz większą popularność. W 2017 roku została trzecim najchętniej wybieranym biegiem w cyklu Korony Polskich Półmaratonów.

Organizatorem 41. Biegu Lechitów jest Klub Sportowy „Altom” Gniezno przy wsparciu Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Sponsorem Generalnym biegu jest PKO Bank Polski, a Sponsorem Strategicznym jest firma ALTOM.

Więcej informacji dotyczących historii biegu oraz szczegóły dotyczące rejestracji udziału w najbliższej edycji znaleźć można na stronie www.bieglechitow.pl

mat pras.