Poznań solidarny z Ukrainą. Biegali i zbierali pieniądze

W geście wsparcia dla narodu ukraińskiego organizatorzy poznańskich imprez biegowych, firmy i instytucje postanowiły połączyć siły i w ciągu dwóch dni przygotowały Bieg Solidarni z Ukrainą. W wydarzeniu, które odbyło się dzisiaj nad jeziorem Malta wzięło udział kilkuset uczestników. 

Biegacze mają wielkie serca

Na starcie biegu wokół jeziora Malta (5,4 km) obecni byli m.in. medaliści Igrzysk Olimpijskich Natalia Madaj, Jan Szymański, Marek Łbik i Andrzej Juskowiak, poznańscy sportowcy Tomasz Kaczor i gwiazda sceny muzycznej Jacek Mezo Mejer. Pobiegło również dwóch mieszkańców Kijowa, którym dwa dni temu udało się uciec ze swojego domu w stolicy Ukrainy.

W trakcie zawodów prowadzona była zbiórka pieniędzy. Do puszek trafiło około 24 tysiące złotych, które zostaną przekazane na Polską Misję Medyczną. Organizacja ta niesie pomoc mieszkańcom Ukrainy.

Impreza odbyła się dzięki współpracy poznańskich firm, instytucji i prywatnych osób. W akcję zaangażowali się: Urząd Miasta Poznania, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Maratończyk Pomiar Czasu, Zabezpieczenie medyczne Sebastian Budyła, Night Runners, Artur Kujawiński, Agencja Ochrony Sowa, Wielkopolska Pracownia Pomysłów, Aquanet, Fitness Club Organic oraz firma TODO.

– Razem daliśmy radę. Nasza akcja się nie kończy, zbiórka jest nadal w internecie, a biegać można również wirtualnie do 6 marca w ramach biegu Solidarni z Ukrainą Wirtualnie. Pamiętajmy „kropla drąży skałę”. My byliśmy tylko małą kropelką ale razem możemy być rwącą rzeką! Pomagajmy naszym sąsiadom i przyjaciołom z Ukrainy! Zapraszamy i zachęcamy również do włączania się w inne formy pomocy  – podkreślają organizatorzy w komunikacie prasowym.

W wirtualnym biegu można wziąć udział w każdym miejscu na świecie. Dystans jest dowolny. Opłata startowa to wpłata dowolnej wysokości na konto akcji w serwisie zrzutka.pl

Poznań dla Ukrainy

Jednocześnie Urząd Miasta Poznania uruchomił punkt pomocy – Poznań dla Ukrainy – czynny od poniedziałku w godz. od 10:00 do 20:00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Można tam przynosić żywność, odzież (dobrej jakości lub nieużywaną) i środki higieny dla uchodźców uciekających przed wojną. Urzędnicy proszą wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego o kontakt pod adresem wolontariat@um.poznan.pl.

Poza tym miasto Poznań zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu pod hasłem „Obraz Dla Ukrainy”, który jest częścią większej inicjatywy „Poznań dla Ukrainy”.

– Przed nami siedem dni spotkań z poznańskimi instytucjami, artystami i organizacjami. Wydarzeniom i symbolicznym gestom wsparcia towarzyszyć ma realna pomoc: zbiórki krwi, ubrań i pieniędzy – informują organizatorzy.

red