Spartan Race nie otworzy zapisów na Trifecta Weekend we Wrocławiu. Czy to koniec biegów z tego cyklu w Polsce?

Polscy biegacze, którzy mają na koncie starty w imprezach Spartan Race otrzymali dzisiaj informację, że nie odbędzie się zaplanowany na 27-28 października Trifecta Weekend we Wrocławiu. Taką decyzję organizator tłumaczy tym, że społeczność Spartan Race w Polsce nie rośnie, jak w innych krajach, co z kolei nie pozwala im zagwarantować i utrzymać jakości biegów. Okazuje się jednak, że rezygnacja z imprezy w stolicy Dolnego Śląska wcale nie oznacza końca cyklu w naszym kraju. Szef Spartan Race Poland zapowiada, że w przyszłym roku w Polsce odbędzie się Trifecta Weekend.

Spartan Race to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek biegów przeszkodowych na świecie. W Polsce cykl wystartował 4 lata temu, a pierwszy bieg odbył się w Krynicy-Zdroju. Pierwsze lata funkcjonowania Spartan na lokalnym rynku były jednak dość niemrawe, zarówno pod względem liczby imprez jak i uczestników. Od początku istnienia cyklu odbyło się 13 wydarzeń. Najczęściej, bo cztery razy bieg zawitał do Krynicy. Poza tym Spartanie dwukrotnie organizowali bieg w Warszawie oraz w Trójmieście. Na spartańskiej mapie kraju pojawiła się jeszcze Łódź, Kraków, Jakuszyce oraz Bytom. Dla przykładu Runmageddon, lokalny gracz na rynku biegów przeszkodowych, który również wystartował w 2014 roku do dzisiaj zorganizował kilkadziesiąt imprez w całej Polsce. Biegi pod tym szyldem tylko w ubiegłym roku ukończyło ponad 55 tysięcy osób.

W mailu do biegaczy czytamy m.in., że „społeczność, która stale rośnie w innych krajach, w naszym kraju jest prawie taka sama, pomimo że bardzo chcemy zapraszać i motywować coraz więcej osób. Grupa Spartan Race Central Europe musi gwarantować jakość swoich wyścigów na poziomie równym międzynarodowemu lub go przewyższającym. Wymaga to jednak ponoszenia wysokiego poziomu wydatków logistycznych. W chwili obecnej w Polsce bardzo trudno jest zagwarantować i utrzymać jakość wyścigów w ramach tak ograniczonej społeczności. Z tego powodu Grupa Spartan Race Central Europe postanowiła nie otwierać rejestracji na Trifecta Weekend we Wrocławiu w dniach 27-28.10.2018 r.”

Poprosiliśmy organizatora o komentarz do powyższej informacji. W mailu przesłanym do naszej redakcji Fabian Sowiński, szef Spartan w Polsce odpowiedział, że Grupa Spartan Race Central Europe nie wycofuje się z polskiego rynku. – Wrocław nie zostanie zrealizowany z powodów, które zostały opisane w mailu do biegaczy. W 2019 natomiast w naszym kraju odbędzie się Trifecta Weekend. Miejsce mamy już wybrane a kalendarz z wszystkimi biegami w CEU oraz w Polsce na 2019 rok zostanie opublikowany dużo wcześniej niż zazwyczaj to bywało. Nasze grupy treningowe STG w Polsce działają bez zmian i można nadal przygotowywać się do wszystkich wyścigów Spartana w CEU, Europie, na świecie oraz do Trifecta Weekendu w 2019 w Polsce. – podkreślił.

md