Tatra Fest Bieg – do startu pozostał tylko miesiąc!

Czy Tatra Fest Bieg do którego pozostał tylko miesiąc będzie najtrudniejszym wyzwaniem dla rodzimych ultrasów w 2018 roku? Tak naprawdę ciężko się licytować. Wiadomo natomiast, że każdy bieg rozgrywany w Tatrach z racji niepowtarzalności tych gór jak i limitów uczestników nakładanych przez Tatrzański Park Narodowy zwraca na siebie uwagę. Od kilku lat, w okolicach długiego sierpniowego weekendu, w Tatrach rozgrywane są na przemian dwa ultra biegi: Bieg Granią Tatr (lata nieparzyste) oraz Tatra Fest Bieg w latach parzystych. Przyglądamy się trasie i liście uczestników.

Poprzednie dwie edycje Tatra Fest Biegu miały nieco inny charkater niż BGT, głównie ze względu na trasę. Wydaje się, że organizatorzy dopiero w tym roku trafili idealnie w gusta zawodników, numery startowe rozeszły się bowiem niesłychanie szybko. Od niemal roku wiadomo też było, że trwają starania o nową, bardziej atrakcyjną, ale i trudniejszą dla biegaczy trasę. Ostatecznie organizatorom udało się wyznaczyć naprawdę wymagającą trasę o długości niemal 61 km i 4130 metrów pod górę! Co więcej, żeby wystartować w biegu nie są potrzebne żadne punkty kwalifikacyjne.

Trasa

Tatra Fest Bieg odbędzie się więc już po raz trzeci. Po każdej edycji organizatorzy wsłuchiwali się w opinie uczestników i za każdym razem czynili starania o bardziej urozmaicony profil trasy. Tegoroczna edycja biegu zapowiada się wyjątkowo i chyba należy powiedzieć, że będzie bardzo ciężko, żeby w przyszłości tę trasę jeszcze utrudnić. Długość trasy i profil od razu wpisują ten bieg jako jeden z najcięższych rozgrywanych w Polsce. Zobaczcie sami.

START Polana Biały Potok ➡ Dolina Lejowa ➡ Ścieżka nad Reglami ➡ Dolina Kościeliska ➡ Przysłop Miętusi ➡ Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki ➡ Przełęcz Kondracka ➡ Kopa Kondracka ➡ Małołączniak ➡ Krzesanica ➡ Ciemniak ➡ Chuda Przełączka ➡ Dolina Tomanowa ➡ Dolina Kościeliska ➡ Iwaniacka Przełęcz ➡ Starorobociański Wierch ➡ Kończysty Wierch ➡ Jarząbczy Wierch ➡ Wołowiec ➡ Rakoń ➡ Grześ ➡ Dolina Chochołowska ➡ Ścieżka nad Reglami ➡ Dolina Lejowa ➡ Ścieżka pod Reglami ➡ Dolina Białego ➡ META Zakopane / Park Miejski.

Tatra Fest Bieg

Bieg będzie posiadał punkty kwalifikacyjne do UTMB, a także do ITRA (4). Na listach startowych widnieje w tym momencie 354 zawodników i co ciekawe tylko jeden obcokrajowiec. Na trasie pobiegnie aż 55 kobiet (15 %), co jak na tak długi dystans i profil trasy jest wynikiem dosyć zaskakującym.

Faworyci

Wśród mężczyzn największym faworytem będzie na pewno Robert Faron, ubiegłoroczny zwycięzca Biegu Granią Tatr, jeden z najlepszych ultrasów w Polsce. Z dobrej strony będą również chcieli się pokazać Piotr Biernawski i Piotr Gutt, na co dzień mieszkający na Podhalu i często trenujący w Tatrach. Jeśli wszystko potoczy się bez problemów to swój start zapowiada także Przemek Sobczyk, który mimo, że właściwie nie startuje już w zawodach, to jednak „u siebie” zawsze stara się pokazac jak z najlepszej strony.

Wśród Pań ciężko o wskazanie faworytki. Na pewno uwagę przykuwają dwa nazwiska: Mirosławy Witkowskiej, tegorocznej zwyciężczyni Biegu im. dh Franciszka Marduły oraz Katarzyny Solińskiej – najlepszej w tym roku na trasie Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Dla obu dziewczyn będzie to jednak pierwszy tak długi bieg w karierze. Doświadczenia z pewnością nie brakuje Iwonie Kik, która będzie chciała odegrać jedną z głównych ról w zawodach. Na długich technicznych trasach czuje się bardzo dobrze, co udowodniła przed rokiem zajmując trzecie miejsce w BGT.  Na starcie na takiej imprezie nie mogło tez zabraknąć Alicji i Artura Paszczaków, świetnych wspinaczy i ultramaratończyków do których należą rekordy na Wielkiej Koronie Tatr czy Głównej Grani Tatr.

Trzecia edycja Tatra Fest Biegu już za miesiąc. Zapraszamy do kibicowania zawodnikom

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie zawodów: www.tatrafestbieg.pl

 

mat.pras