Za nami ekstremalny Runmageddon z kilofami

Ponad 5 tysięcy osób wzięło udział w Runmageddonie Silesia JSW S.A., który odbył się w ubiegły weekend w Jastrzębiu Zdroju. W tym gronie znalazło się ponad  tysiąc górników, którzy w różnych formułach pobiegli z misją upamiętnienia tragedii w KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” Ruch „Zofiówka” z 5 maja 2018r.

Uczestnicy z kilofami w ręku rozgrzewali się przed startem, po czym wybiegali w górniczą przygodę. Na swojej drodze spotykali maszyny górnicze, wysokie hałdy, po kopalniane stawy, a także niezwykle wymagające przeszkody Runmageddonu. Jaka była najbardziej emocjonująca? Wszyscy zgodnie przyznają, że Tyrolka, rozwieszona nad stawem lina, po której uczestników czekał dynamiczny, prawie 200-metrowy zjazd z hałdy. Co sprawiało największą trudność? Multirig – kombinacja kół, uchwytów, którą przejść można tylko za pomocą rąk.

Mogę śmiało powiedzieć, że Runmageddon Silesia w kopalni „Pniówek” był wydarzeniem niecodziennym. Łączył w sobie odwagę, niezłomność i wzruszenie. Tysiące uczestników, dzieci i dorosłych zmagało się z trasami wymagającego, górniczego Runmageddonu. Do tego czuć było mnóstwo emocji towarzyszących szczególnie seriom specjalnym biegu górników ku pamięci ich zmarłych kolegów z „Zofiówki”. Był to jeden z najbardziej wyjątkowych Runmageddonów. – mówi Jaro Bieniecki, prezes Runmageddonu.

Runmageddon Silesia

Duże wrażenie wywarł na uczestnikach Nocny Rekrut, czyli bieg w ciemnościach. Ci którzy w nim wystartowali, zapamiętają go na długo. – Mieliśmy płonący start, wyglądało to nieziemsko. Później przy pochodniach pokonywaliśmy trasę mrocznej kopalni, co tu dużo mówić, to po prostu było odjazdowe! Zobaczyć kopalnie, przedzierać się przez przeszkody w ciemności. Biegnąc o zmroku cały czas myśli się o tym, co mnie zaraz zaskoczy. Taki bieg jest jeszcze bardziej kręcący – opowiada Rafał, uczestnik Nocnego Rekruta.

Dużą popularnością cieszył się też Runmageddon Kids. Dzieci w wieku 4-11 lat ochoczo pokonywały specjalnie dla nich przygotowane utrudnienia na drodze i odważnie bawiły się tą ekstremalną przygodą. W Miasteczku Kibica, widzowie Runmageddonu podziwiali zmagania startujących. Dzięki dobremu usytuowaniu miasteczka, mogli zobaczyć, jak uczestnicy pokonują jedne z bardziej widowiskowych przeszkód: Multirig, Aquman by Samsung, Szlamową czy też Pole Dance.

Runmageddon Silesia

Ku pamięci ofiar „Zofiówki”

Ważnym punktem Runmageddonu Silesia JSW były starty górników, którzy biegli, by uczcić pamięć swoich kolegów zmarłych w majowej tragedii w Ruchu „Zofiówka”.  Rozpoczęcie się serii specjalnych, poprzedziła minuta ciszy poświęcona ofiarom tej tragedii. Od godziny 12:00 niezłomni górnicy stanęli na starcie Runmageddonu. Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Daniel Ozon odliczał do startu jednej z grup biegnących górników. Uczestnicy specjalnych serii Runmageddon Silesia biegli z czarnymi opaskami, które symbolizowały pamięć o tragedii. Odważnie pokonywali dystans ponad 6 kilometrów i bez zawahania radzili sobie z przeszkodami. Wśród mężczyzn na metę, najszybciej dotarł Paweł Nalepka, tuż po nim dobiegł Stefan Wojciech, a trzecie miejsce zajął Jacek Gabrys.  Wśród kobiet najszybsza okazała się być Karolina Porębska, drugie miejsce zdobyła Justyna Cierlicka, a trzecie Agnieszka Wojciechowska. Zwycięzcy biegu uhonorowani zostali nagrodami pieniężnymi i medalami Runmageddonu.

Seria Elite zwycięzcy

Wśród uczestników serii Elite, czyli osób, które biegną samodzielnie, rywalizując z innymi, najlepsi okazali się być: w formule Rekrut (6km, 30+) Piotr Król, reprezentant drużyny Socios Silesia, który pokonał dystans w 57 minut i 5 sekund; w formule Classic (12km, 50+) Przemysław Senderski z Husaria Race Team z czasem: 1 godzina 12 minut i 22 sekundy. W zawodach serii Elite zwyciężyła tylko jedna kobieta Aleksandra Hanslik z drużyny Socios Silesia, która krótszy bieg Rekrut pokonała w 1 godzinę 20 minut  i 39 sekund, a dłuższy Classic w 1 godzina 42 minuty i 16 sekund.

Runmageddon Silesia

Runmageddon Silesia rozpoczął wakacyjne edycje ekstremalnych biegów z przeszkodami. Kolejna edycja odbędzie się 21 lipca w Poznaniu, a na koniec wakacji, w dniach 25-26 sierpnia, Runmageddon zagości w Krakowie. W trakcie lipca i sierpnia osoby, które planują wystartować w Runmageddonie będą mogły się przygotowywać do startu w licznie organizowanych Morderczych Treningach. Informacje o wszystkich wydarzeniach znaleźć można na stronie www.runmagedon.pl

mat.pras