Jutro startuje 9. TAURON Festiwal Biegowy z prawie 10 tysiącami uczestników

Już jutro rozpocznie się 9. TAURON Festiwal Biegowy, najwszechstronniejsze, a przy tym jedno z największych wydarzeń biegowych w Polsce i Europie Środkowej. Przez 3 dni prawie 10 tysięcy uczestników z Polski i zagranicy wystartuje w 30 konkurencjach biegowych i nordic walking, na trasach o łącznej długości 300 kilometrów. Jak informuje organizator, chętni wciąż mogą zgłaszać na start.

Jedyne takie wydarzenie w kraju! Dla… wszystkich! 

9. TAURON Festiwal Biegowy to jedna z największych a przy tym najwszechstronniejsza impreza dla biegaczy i miłośników nordic walking w Polsce. W programie wydarzenie znajdują się biegi uliczne i górskie, a także marsze nordyckie (nordic walking), dla zawodowców i amatorów, dorosłych, dzieci. Całych rodzin. Najkrótsze biegi rozgrywane są na dystansie 300 metrów (Biegi Dzieci – Rusz się z K! do lat 8), najdłuższy, Bieg 7 Dolin liczy ponad 100 km. Najbardziej wymagająca jest festiwalowa etapówka – Brubeck Iron Run, z 9 biegami w programie z łącznym dystansem 141 km. Przez trzy dni uczestnicy startują na ulicy i w górach, ścigając się z rywalami i ostrymi limitami czasowymi w poszczególnych konkurencjach, a przede wszystkim, z własnymi słabościami.

Aż 5 spośród 30 konkurencji Festiwalu będą miały rangę mistrzostw Polski (Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking i Mistrzostwa Polski w Hill Nordic Walking) oraz mistrzostw Polski masters (Życiowa Dziesiątka, Koral Maraton, Bieg 7 Dolin 100 km). Udział w wydarzeniach zapowiedzieli czołowi polscy zwodnicy, medaliści Mistrzostw Polski w tych konkurencjach.

Rekord frekwencji niemal pewny!

Na 9. TAURON Festiwal Biegowy zapisało się już 9 929 osób z całej Polski i zagranicy, w tym 8 024 osoby dorosłe i 1905 dzieci. Jak podaje organizator około 70 proc. uczestników imprezy stanowić będą mężczyźni. Największe biegi Festiwalu to Bieg 7 Dolin (ponad 3300 głoszeń na dystanse 100, 64 i 34 km), Życiowa Dziesiątka (2357 zgłoszeń), Niepodległa – Biegi Małopolski (1433 zgłoszenia), Runek Run 22 km (880 zgłoszeń), Konspol Półmaraton (751 zgłoszeń), Bieg Nocny 7 km o Puchar „Przeglądu Sportowego” (556 zgłoszeń), Biegi Deptaka dla dzieci na 300 i 600 m (472 zgłoszenia).

Festiwal Biegowy

Rekord frekwencji został ustanowiony w 2016 roku, gdy pakiety odebrało 8 150 osób, liczba tzw. osobostartów przekroczyła 12 000 (każdy uczestnik może wystartować w dowolnej liczbie konkurencji). Dynamika zgłoszeń pokazuje, że w tym roku rekordy imprezy zostaną pobite. Zapisy do biegów i marszów w Krynicy są otwarte także w trakcie zawodów, a ostatnie numery startowe będą wydawane na 30 minut przed startem danej konkurencji (wyjątek Bieg 7 Dolin 100 i 64 km),

Rekordowe nagrody

Rekordowa w skali kraju pula nagród 9. TAURON Festiwalu Biegowego wynosi aż 650 tysięcy złotych! Pula nagród Biegu 7 Dolin (100, 64, 34 km) wyniesie aż 300 tys. zł i jest to najwyższa pula nagród w biegach górskich (w tym w ultramaratonach górskich) na świecie! Zwycięzcy biegu na dystansie 100 km, jeśli pobiją rekordy tras (kobiet i mężczyzn oddzielnie) otrzymają po 40 tys. zł – to trzecia pod względem wysokości nagroda indywidualna w w biegach górskich (w tym w ultramaratonach górskich) na świecie.

Na nagrody 9. TAURON Festiwalu Biegowego złoży się ponad 500 nagród finansowych wartości blisko pół miliona złotych oraz nagrody rzeczowe. Nagrodą główną Festiwalu jest samochód osobowy o wartości 63 tys. zł, ufundowany przez Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów „Koral” z Nowego Sącza, partnera królewskiego biegu Festiwalu od początków wydarzenia w 2010 roku.

Festiwal Biegowy

Jak Festiwal, to muzyka

Rywalizacji biegaczy towarzyszą przez 3 dni koncerty na scenie na deptaku. Na scenie 9. TAURON Festiwalu Biegowego zagrają m.in. Magda Navarette i Caravana Band (jazzowa mieszanka kultiru hiszpańskiej, bałkańskiej i gypsy), DrymbaDaDzyga (ukraińska grupa łącząca w swojej muzyce rodzimy folk z punk rockiem, ska i funkiem), Freeborn Brothers (łączą z powodzeniem brzmienie banjo z południa USA z melancholijnym akordeonem i żywiołową, bałkańską orkiestrą dętą), zespół wokalny MONK (współczesna jazzowo-popowa muzyka a’capella), No Brothers (gitarowa energia połączona z charyzmatycznym wokalem) a także Górale Łąccy.

Sprzętowe nowości i okazje

Festiwalowe EXPO zgromadzi ponad 150 wystawców – najważniejszych producentów sprzętu sportowego, pamiątek, dostawców usług dla biegaczy – nie zabraknie prezetnacji nowych kolekcji ubrań czy modeli butów biegowych, plecaków, odzieży, biżuterii sportowej, nowości wydawniczych z obszaru biegania czy ofert wyjazdów sportowych. Większość oferowanych produktów czy usług można nabyć w promocyjnych cenach, specjalnie przygotowanych przez wystawców na festiwalowe targi. Jak szacujemy, EXPO odwiedzi w tym roku ok. 20 tysięcy osób – biegaczy, ich rodzin, mieszkańców Krynicy-Zdroju i okolicznych miejscowości.

Gwiazdy sportu w Krynicy

Krynica to także strefy aktywności (z konkursami i nagrodami, pokazami filmów, grami i zabawami), akcje edukacyjne (udar mózgu, cukrzyca), warsztaty, seminaria i spotkania gwiazdami sportu. W tym roku z uczestnikami Festiwalu Biegowego spotkają się m. in. złote medalistki lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w sztafecie 4×400 metrów Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik, brązowa medalistka olimpijska w pięcioboju Oktawia Nowacka, mistrz Polski w maratonie Henryk Szost, mistrzyni boksu Iwona Guzowska, legenda polskiego szczypiorniaka Bogdan Wenta, Mistrz Olimpijski w wioślarstwie i minister sportu Adam Korol.  Spotkania z gośćmi Festiwalu są otwarte, a wstęp na nie – bezpłatny.

Rozgrzejemy domy festiwalowiczów!

Sponsorem tytularnym 9. TAURON Festiwalu Biegowego jest TAURON Polska Energia S.A.. Firma bierze udział w tegorocznym Festiwalu z hasłem „Rozgrzewamy TAURON Festiwal Biegowy – Rozgrzejemy też Twój dom!”. Na krynickim deptaku w strefie kibica w piątek, 7 września, zaparkuje mobilny dom TAURONA. Będzie można w nim uzyskać wiele praktycznych informacji na temat możliwości wymiany ogrzewania na ekologiczne, a także porównać koszty eksploatacji różnych urządzeń. Eksperci TAURONA doradzą, jakie ogrzewanie wybrać, by odpowiadało potrzebom domowników oraz ich możliwościom finansowym. Zawodnicy otrzymają pakiety startowe z atrakcyjnymi upominkami od TAURONA, a przedstawiciele firmy zorganizują i poprowadzą dla uczestników Festiwalu specjalną strefę aktywności z konkursami i innymi atrakcjami.

mat.pras