Kenijczycy najlepsi w 2nd Wizz Air Katowice Half Marathon

W niedzielę w stolicy Górnego Śląska odbyła się druga edycja Wizz Air Katowice Half Marathon. Rywalizację w biegu głównym zdominowali zawodnicy i zawodniczki z Kenii.  Do mety katowickiego półmaratonu dotarło 1955 biegaczy, o prawie 400 więcej niż przed rokiem. 

Podobnie jak przed rokiem, wczoraj w Katowicach uczestnicy biegu głównego na dystansie półmaratonu oraz biegu towarzyszącego na 10 kilometrowej trasie mierzyli się nie tylko z odległością 21,097km ale również z wysoką temperaturą. Nie zniechęciło to jednak biegaczy do startu, na obu dystansach widzieliśmy więcej uczestników niż przed rokiem.

W rolach głównych Kenijczycy

Jeśli chodzi o czołówkę, to na trasie niepodzielnie rządzili Kenijczycy z Benedek Team. Szybko ruszyli do przodu i jedynie Damian Dróźdż był w stanie dotrzymać im kroku. Na początku prowadzenie objął Mathew Kosgei, a tuż za nim jak cień podążał Kiplagat Tuei. Z prowadzącymi kontakt szybko stracił zawodnik z Rybnika, który niezagrożenie biegł na trzeciej pozycji.

Po 10 kilometrze na czoło biegu wysunął się Tuei, ale na ostatnią „piątkę” więcej sił zostawił Kosgei i to on ostatecznie jako pierwszy minął linię mety. Jego wynik 1:11:12 jest o 7 sekund gorszy od czasu uzyskanego przez zwycięzcę ubiegłorocznej edycji. Drugi Kiplagat Tuei osiągnął wynik 1:11:15, a trzeci Damian Dróżdż finiszował z rezulatem 1:13:40.

Rozstrzygnięcia w kategorii kobiet od początku do końca były wewnętrzną sprawą zawodniczek z Kenii. Ruszyły we trzy i bardzo szybko wypracowały olbrzymią przewagę nad resztą biegaczek. Po drodze zmieniała się kolejność, w jakiej  biegły, ale do mety jako pierwsza dotarła Caroline Korir, której wynik 1:17:11 to nowy rekord trasy katowickiego półmaratonu.

Jako druga z czasem 1:17:55 bieg ukończyła Ruth Mbatha, a trzeci na mecie zamledowała się Ruth Matebo z wynikiem 1:21:20. Pierwszą Polką była Małgorzta Rencz, której czas to 1:30:06.

– Drugi Wizz Air Katowice Half Marathon to już historia.  Najważniejsze jest to, że udało się zrealizować trzy najważniejsze cele: dobrą zabawę, najwyższe emocje sportowe oraz akcję charytatywną – wyliczają organizatorzy imprezy. – Po raz drugi nasze biegi cieszyły się sporym zainteresowaniem ze względu na atmosferę, organizację, trasę, ale też bardzo bogaty pakiet startowy. Poza koszulką i  gadżetami każdy uczestnik otrzymał m.in. voucher o wartości 20 euro na przeloty liniami lotniczymi Wizz Air – podkreślają.

Nie tylko półmaraton

Półmaratonowi towarzyszył bieg na dystansie 10 kilometrów, do mety którego dotarło 987 zawodników oraz zawody trzyosobowych sztafet, które zgromadziły 63 ekipy. Poza tym w niedzielę w Katowicach biegały również dzieci. Organizatorzy szacują, że w imprezie łącznie wzięło udział ponad 4 tysiące osób.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Cała Naprzód”, organizacja z Gliwic, która powołała do życia m.in. Niedzielną Ligę Futsalu, czyli charytatywny turniej piłki halowej, która gromadzi coraz liczniejszą grupę zawodników, ale również kibiców. Przestrzeń biegową Katowic przetarli już kilkukrotnie przy organizacji charytatywnych biegów z serii „Postaw na Lewka” czy Maraton „Cyborg”.

red

fot. Rafał Kapica