Wizz Air Katowice Half Marathon wystartował bez zgody policji!

– Organizator Wizz Air Katowice Half Marathon pomimo wcześniejszej informacji o nieprawidłowym zabezpieczeniu trasy, dopuścił do rozpoczęcia biegu i startu pierwszej grupy biegaczy na dystansie półmaratonu – poinformowała serwis biegowe.pl Agnieszka Żyłka, Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Powracamy do bulwersującej środowisko biegowe w Polsce sprawy sobotniego Wizz Air Katowice Half Marathon, który został przerwany przez policję w związku z niewłaściwym zabezpieczeniem trasy biegu głównego na dystansie półmaratonu.

Wystartowali mimo zastrzeżeń policji

Start pierwszej fali liczącej kilkuset zawodników zaplanowany był na godzinę 20:00. Okazuje się jednak, że już około godziny 19:40 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach ujawnili uchybienia w zabezpieczeniu trasy biegu w rejonie ulic Lotnisko, Francuska, Ceglana, Meteorologów.

Brakowało zapór drogowych, części znaków pionowych projektowanych w organizacji ruchu a także służby porządkowej na posterunkach. Poza tym organizator nieprawidłowo rozmieścił na trasie biegu barierki ochronne i niewłaściwie wyznaczył ciąg ruchu dla kierujących pojazdami.

Zdaniem policji uczestnicy biegu nie zostali rozdzieleni od ruchu kołowego przy pomocy urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, a na trasę zawodów mogły wjeżdżać nieuprawnionych pojazdy. Wreszcie służba porządkowa nie znała zadań dotyczących zabezpieczenia, w tym osoby posiadające uprawnienia do kierowania ruchem, a do odgrodzenia uczestników od osób postronnych użyto niedostatecznej ilości taśmy zabezpieczającej.

– Ustalono, że zatwierdzona czasowa organizacja ruchu drogowego nie została wprowadzona na czas, co skutkowało zagrożeniem dla życia i zdrowia uczestników biegu i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natychmiast o ujawnionych uchybieniach poinformowano organizatora biegu. Poinformowano również o przerwaniu biegu. Organizator pomimo wcześniejszej informacji o nieprawidłowym zabezpieczeniu trasy, dopuścił do rozpoczęcia biegu i startu pierwszej grupy biegaczy na dystansie półmaratonu – informuje Agnieszka Żyłka, Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników zawodów oraz mieszkańców policjanci zablokowali trasę biegu na 3km trasy. Policyjna blokada nie do końca przyniosła skutek. Niektórzy zawodnicy ominęli radiowozy i pobiegli dalej. Z komentarzy w mediach społecznościowych wynika, że rekordziści w sobotę po zamkniętej trasie pokonali nawet 19 kilometrów.

Zapytaliśmy również katowicką policję, jakie konsekwencje może oznaczać dla organizatorów dopuszczenie do startu półmaratonu bez zgody policji.

– W sprawie prowadzone są czynności wyjaśniające, zbierany jest materiał dowodowy, wzywani są świadkowie. Do czasu zakończenia czynności pytanie to zostanie bez odpowiedzi – odpowiedziała Agnieszka Żyłka.

Organizatorzy: trasa była sprawdzona i gotowa

Informacje przekazane nam przez katowicką policję stoją w kontrze do wyjaśnień organizatorów z Fundacji „Dobra Akcja” z Gliwic złożonych w niedzielę.

– Rozpoczęliśmy bieg z pełnym przekonaniem, że zadbaliśmy o Wasze bezpieczeństwo najlepiej, jak to było możliwe. Przed startem półmaratonu otrzymaliśmy zapewnienia, że trasa jest sprawdzona i gotowa na Wasze przybycie – napisali organizatorzy.

W ich oświadczeniu czytamy w nim m.in., że imprezę zabezpieczało 190 licencjonowanych pracowników agencji ochrony posiadającej koncesję na prowadzenie tego typu usług. W tej grupie znalazło się 55 osób z uprawnieniami do kierowania ruchem. Wykorzystanych miało być 700 barier oraz 10 km taśmy zabezpieczającej. Poza tym na trasie miało znaleźć się ponad 60 znaków drogowych i świetlnych.

Wizz Air: przerwanie imprezy przez policję w pełni uzasadnione

Wczoraj do naszej redakcji dotarło oświadczenie sponsora tytularnego katowickiej imprezy, węgierskich linii lotniczych Wizz Air.

– Wizz Air pragnie podkreślić, że bezpieczeństwo jest dla linii priorytetem zarówno na pokładach samolotów, jak również we wszystkich inicjatywach, w których uczestniczy jako firma. Dlatego będąc sponsorem tytularnym 3. Wizz Air Katowice Half Marathon, linia wyraża ubolewanie z powodu sytuacji, która miała miejsce w minioną sobotę podczas biegu w Katowicach. Jak wynika z ustaleń organizatora, przerwanie imprezy przez policję – w trosce o bezpieczeństwo uczestników – było w pełni uzasadnione.

Marcin Dulnik

fot. materiały organizatora/Michał Ostrowski