Marcin Lewandowski śrubuje rekord Polski w biegu na milę!

Dzisiaj podczas mityngu Diamentowej Ligi w Oslo Marcin Lewandowski z wynikiem 3.49,11 poprawił o ponad trzy sekundy własny rekord Polski w biegu na milę. Polak zajął drugie miejsce, tuż za Australijczykiem Stewartem McSweynem, który finiszował z czasem 3.48,37.

Lewandowski potwierdził wysoką dyspozycję przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, które rozpoczną się już 23 lipca. W stolicy Japonii wystąpi na swoim koronnym dystansie 1500 m, na którym celuje w olimpijski medal.

Jak zauważył w mediach społecznościowych Łukasz Panfil,  autor książek poświęconych lekkoatletyce, m.in. biografii  „Bronek Malinowski. Przeszkodowiec” uzyskany dzisiaj przez 34-letniego zawodnika rezultat 3:49,11 to szósty wynik w historii lekkiej atletyki.

Ostatni raz tak szybko milę zawodnik z Europy biegał ponad 20 lat temu. W 2001 roku w Rzymie Hiszpan Andrés Manuel Díaz uzyskał 3:48.38 – podał na Twitterze profil Athletics News. 

Oslo jest dla Lewandowskiego szczęśliwe. To właśnie na bieżni w stolicy Norwegii nieco ponad dwa lata temu po raz pierwszy pobił 43-letni rekord Polski Bronisława Malinowskiego. Uzyskał wtedy wynik 3:52,34, o 3 sekundy lepszy niż ówczesny wynik otwierający polskie tabele na dystansie 1 mili ( 3:55,40).

Ambasador Lewandowski

Zawody na 1 milę nie są często rozgrywane, ale Marcin Lewandowski robi wiele, aby popularyzować bieganie na tym dystansie. Od czterech lat jest ambasadorem Amatorskich Mistrzostw Polski na 1 milę, które w tym roku odbędą się w Warszawie i w Poznaniu. Ze względu na oprawę na tych zawodach każdy amator może poczuć się jak profesjonalny biegacz.

Starty na dystansie 1609,34 metrów Lewandowski wykorzystuje jako doskonałe przygotowanie do biegów na 1500 m.

– Kiedy trenowałem do 800 metrów, to 1500 metrów czy mila sprawiały mi ból. Nie byłem na to gotowy. Zajęło mi 2 lata, żeby zaadaptować organizm i teraz mogę śmiało powiedzieć, że to mój ulubiony dystans. Czuję, że jestem we właściwym miejscu, w pełni gotowy do walki o najwyższe cele – mówił Marcin Lewandowski w kwietniu 2019 roku w rozmowie z Magdą Sołtys na łamach Runner’s World.

Marcin Lewandowski to mistrz Europy na dystansie 800 metrów w hali i na stadionie oraz brązowy medalista Mistrzostw Świata na 1500m. Multimedalista mistrzostw Polski.

red

fot. Paweł Skraba