14. Bieg Trzech Kopców: najszybszy Stypułkowski, Fiskowicz śrubuje rekord trasy

3 października odbył się 14. Biegu Trzech Kopców. Tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim wywalczyli Patryk Stypułkowski i Lilia Fiskowicz. W zawodach wystartowało 1681 osób z 13 krajów.

Zwycięzcą biegu okazał się aspirujący do krajowej czołówki Patryk Stypułkowski, dwukrotny wicemistrz Polski do lat 23 w biegach przełajowych, mający na swym koncie również srebrny medal mistrzostw Polski do lat 23 w biegu na 5000 m. Pokonał 13-kilometrową trasę łączącą trzy krakowskie Kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego w czasie 41 minut i 41 sekund. Z kolei reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz, olimpijka z Rio de Janeiro, triumfatorka 17. edycji Cracovia Maraton, uzyskała czas 46 minut i 59 sekund i poprawiła o 13 sekund własny rekord trasy z 2016 roku.

Drugie miejsce z czasem  00:42:13 zajął Arkadiusz Gardzielewski, olimpijczyk z Tokio (63. lokata w maratonie), m.in. triumfator krakowskiego Biegu Nocnego na 10 km z 2019 roku czy zwycięzca zorganizowanego zaledwie dzień przed 14. Biegiem Trzech Kopców 13. Półmaratonu Ślężańskiego.  Na trzecim stopniu podium stanął m.in. dwukrotny wicemistrz Polski w biegu przełajowym na 4 km, mający także w dorobku brązowy medal mistrzostw Polski na 5000 m, Artur Olejarz (czas: 00:42:38). Czwarty był Andrij Starżyński z Ukrainy (czas: 00:43:24).

Jako piąty finiszował stały bywalec krakowskich imprez biegowych, uczestnik tegorocznych halowych mistrzostw Europy, Adam Czerwiński (czas: 00:44:39). 21. na mecie pojawił się biorący udział we wszystkich dotychczasowych edycjach imprezy i zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych krakowskich biegaczy, 39-letni Andrzej Lachowski (czas: 00:50:45).

Wśród kobiet drugą lokatę wywalczyła Ukrainka Walentyna Werecka (czas 00:47:14, ledwie dwie sekundy gorszy od poprzedniego rekordu trasy Fiskowicz), a na trzecim miejscu przybiegła najlepsza Polka – świeżo upieczona mistrzyni Polski w półmaratonie, brązowa medalistka mistrzostw Polski na 5000 m, Monika Jackiewicz (czas: 00:48:49). Czwarta była triumfatorka dwóch poprzednich edycji Biegu Trzech Kopców, reprezentująca barwy AZS AWF Kraków Mastres, prowadząca zajęcia w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”, Katarzyna Broniatowska (czas: 00:50:16).

Najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w klasyfikacji generalnej medale i czeki na odpowiednio 4, 3 i 2 tys. zł wręczył Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i zarazem Dyrektor Biegu Krzysztof Kowal.

14. Bieg Trzech Kopców był pierwszą imprezą biegową zorganizowaną w tradycyjnej formule przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Za tydzień, 17 października 5 tysięcy uczestników wystartuje w 7. Cracovia Półmaratonie Królewskim.

Źródło: Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie