Adizero: Road To Records. Yeman Crippa pobił rekord Europy!

Włoch Yeman Crippa z wynikiem 13:14 pobił rekord Europy w biegu na 5km podczas rozegranej dzisiaj drugiej edycji zawodów Adizero: Road To Records. Podobnie jak przed rokiem biegacze ścigali się na dystansach 5km, 10km i półmaratonu, a trasa została wytyczona na terenie kampusu firmy adidas.

Firma adidas zaprosiła do Herzogenaurach swoich czołowych biegaczy. Na terenie kampusu firmy wytyczono pętlę o długości około 2,5km, na której znajdował się jeden większy podbieg. Pogoda do biegania była dobra, chociaż z każdą godziną trwania imprezy rosła temperatura, co mogło trochę przeszkadzać zawodnikom.

Celem imprezy Adizero: Road To Records w Herzogenaurach było pobicie rekordów życiowych przez sportowców wspieranych przez firmę adidas. Organizatorzy zawodów po cichu liczyli, że tak jak przed rokiem padną tutaj rekordy świata. Wszyscy zawodnicy rywalizowali w butach startowych z serii Adizero obejmującej modele Adios Adizero Pro 2 i Adizero Takumi Sen 8.

Zawody rozpoczęły się od półmaratonu kobiet, który z czasem 1:07:28 wygrała Tigist Assefa. Etiopka poprawiła swój dotychczasowy rekord życiowy o prawie minutę. Na drugim miejscu zameldowała się Kenijka Rosemary Wanjiru (1:07:36) a na trzecim Zeray Bezabh Ftaw z Etiopii (1:07:42).

W biegu półmaratońskim mężczyzn najszybszy był Kenijczyk Mathew Kimeli (59:30), który wyprzedził swoich rodaków Bernarda Kimeliego (59:32) i Alberta Barkacha (59:36). Przed upływem 60 minut do mety dotarło łącznie aż siedmiu zawodników.

Piekielnie szybka dycha

Wiele emocji przyniosła rywalizacja na 10km wśród mężczyzn. Do 9 kilometra czołówka, w której znajdował się m.in. rekordzista świata Rhonex Kipruto (26:24) biegła razem i dopiero na ostatnich kilkuset metrach zwycięski atak przypuścił kompletnie niewidoczny do tego momentu Kibiwott Kandie. Tempa, które narzucił Kenijczyk nie wytrzymali pozostali zawodnicy i wicemistrz świata w półmaratonie z Gdyni finiszował z wynikiem 26:50, poprawiając dotychczasowy rekord życiowy o sekundę.  To czwarty najlepszy rezultat na liście wszech czasów. W tym roku szybciej od Kandie na 10km biegał tylko Ugandyjczyk Joshua Cheptegei.

Tuż za plecami zwycięzcy linię mety przekroczyli jego rodak Sabastian Sawe (26:54) i Rodrigo Kwizera, który z czasem 26:56 ustanowił nowy rekord Burundi. Z barierą 27 minut poradziło sobie jeszcze dwóch zawodników – Rhonex Kipruto z Kenii (26:58) i Etiopczyk Tadese Worku (26:59).

Bieg kobiet na 10km nosił w tym roku nazwę „Agnes Jebet Tirop 10k” w hołdzie tragicznie zmarłej Kenijki, która przed rokiem ustanowiła tutaj rekord świata. Najszybsza okazała się Fentaye Azale z Etopii, która uzyskała czas 30:24, a kolejne miejsca zajęły Kenijki Joyce Chepkemoi Tele (30:33) i Sheila Chepkirui (30:35). Wynik zwyciężczyni to nowy rekord kraju. Najlepsze czasy w historii swoich krajów uzyskały również Ugandyjka Sarah Chelangat (31:11) i Turczynka Yasemin Can (32:04).

Crippa z rekordem Europy

Ostatnim akordem zawodów Adizero: Road To Records były biegi na dystansie 5km. Wśród mężczyzn z rewelacyjnym czasem 12:54 zwyciężył Etiopczyk Yomif Kejelcha. Do rekordu świata ustanowionego w ubiegłym roku przez jego rodaka Berihu Aregawiego zabrakło mu zaledwie 5 sekund. Na mecie wicemistrz świata w biegu na 10 000 m był jednak bardzo szczęśliwy, bo swoją życiówkę na „piątkę” poprawił aż o 9 sekund.

Kolejne dwa miejsca zajęli Kenijczycy Nicholas Kipkorir Kimeli (12:55) oraz Levy Kibet (13:02). Czas uzyskany przez Kimeliego to nowy rekord kraju.  Taką samą rangę mają wyniki uzyskane przez czwartego w klasyfikacji Birhanu Balewa z Bahrajnu (13:07) i Erytrejczyka Yemane Haileselassiego (13:34), który został sklasyfikowany na jedenastej pozycji.

Siódme miejsce z wynikiem 13:14 zajął Włoch Yeman Crippa, który pobił nie tylko rekord kraju, ale jednocześnie rekord Europy w biegu na 5km. Poprzedni najlepszy wynik uzyskany na tym dystansie przez reprezentanta Starego Kontynentu od 2020 roku wynosił 13:18. Jego autorem był Francuz Jimmy Gressier.

Faworytką biegu kobiet była Senbere Teferi, która przed rokiem w Herzogenaurach cieszyła się z rekordu świata wynoszącego 14:29. Etiopka szybko zabrała się do roboty i prowadzona przez pacemakera samotnie mknęła do mety. Tym razem jednak nie udało jej się wyśrubować czasu uzyskanego przez roku. Finiszowała z wynikiem 14:37. Drugie miejsce zajęła kolejna Etiopka – Medina Eisa (14:53), a trzecie Kenijka Cherono Mercy (14:56). Szósta była Nadia Battocletti, która z wynikiem 15:13 pobiła rekord Włoch.

Grad rekordów

Łącznie podczas zawodów Adizero: Road To Records oprócz rekordu Europy Yemana Crippy padło 8 rekordów kraju i co najmniej kilkanaście rekordów życiowych. Gośćmi honorowymi imprezy były biegowe legendy związane z firmą adidas Etiopczyk Haile Gebrselassie i Kenijka Mary Keitany.