Kelvin Kiptum wystartuje w Rotterdamie. Czy złamie 2 godziny w maratonie?

Wczoraj organizatorzy NN Marathon Rotterdam ogłosili, że listę elity tego biegu w przyszłym roku otworzy rekordzista świata Kenijczyk Kelvin Kiptum. Największy maraton w Holandii zaplanowano na 14 kwietnia 2024 roku. Bieg od dawna jest wyprzedany, komplet 20 tysięcy pakietów rozszedł się wiosną, w tydzień od rozpoczęcia zapisów.

Umarł król, niech żyje król

Kelvin Kiptum to obecnie najgorętsze nazwisko w świecie maratonu. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o nim w grudniu 2022 roku, gdy w debiucie wygrał bieg w Walencji z czasem 2:01:53. Był to wtedy wynik numer trzy na światowej liście all-time. Nie minęły 4 miesiące, a 23-letni Kenijczyk zwyciężył kolejny maraton, tym razem w Londynie. Na mecie cieszył się z jeszcze lepszego czasu – 2:01:25, który dawał mu pozycję numer dwa w tabelach.

fot. Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris

Wreszcie przyszedł październikowy bieg w Chicago, który Kiptum wygrał z wynikiem 2:00:35 i zdetronizował Eliuda Kipchoge, dotychczasowego króla maratonu. Jego progres jest niezwykły. W niespełna rok od debiutu wyśrubował rekord świata i przez ekspertów wskazywany jest jako biegacz, który jako pierwszy człowiek w historii złamie dwie godziny w oficjalnym biegu maratońskim poprowadzonym na regulaminowej trasie.

Trasa na rekord świata?

Najbliższą próbę Kenijczyk podejmie już 14 kwietnia w Rotterdamie, gdzie odbywa się największy maraton w Holandii. W ubiegłym roku do jego mety dotarło 16 849 biegaczy, o prawie 800 więcej niż w Amsterdamie.

fot. materiały prasowe NN Marathon Rotterdam

Trasa jest szybka, a w przeszłości padały na niej rekordy świata. Trzeba przyznać, że czasy to były odległe. W 1985 roku Portugalczyk Carlos Lopes uzyskał wynik 2:07:12, a trzy lata później Etiopczyk Belayneh Densamo finiszował z rezultatem 2:06:50.

Z kolei w 1998 roku Tegla Loroupe pobiła tutaj kobiecy rekord świata z wynikiem 2:20:47. Półtora roku później w Berlinie Kenijka urwała z tego wyniku jeszcze 4 sekundy.

Właśnie w Rotterdamie dwa lata temu Belg Bashir Abdi ustanowił aktualny rekord Europy (2:03:36). Miło start w tegorocznej edycji biegu powinna wspominać powinna Aleksandra Lisowska, która w kwietniu z wynikiem 2:26:44 wypełniła minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Przyszłoroczny NN Marathon Rotterdam jest wyprzedany. Wszystkie pakiety znalazły swoich właścicieli już w maju, w zaledwie tydzień od uruchomienia zapisów. Można wciąż zgłosić się na listę rezerwowych.

red

fot. w nagłówku Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris