Jutro ruszają zapisy na Gniezno Maraton. Ambitne plany i nietypowy termin

Już jutro (3 listopada) wystartują internetowe zapisy na premierową edycję Gniezno Maratonu. Wydarzenie ma odbyć się wczesną wiosną, w niedzielę 10 marca 2024 roku. W programie imprezy oprócz zmagań na królewskim dystansie są również zawody na 5 km trasie, biegi dla dzieci i młodzieży, a także półmaraton, który ma szansę być areną walki najlepszych zawodników o medale 33. PZLA Mistrzostw Polski.

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, na której poznaliśmy szczegóły dotyczące Gniezno Maratonu. To zupełnie nowa impreza biegowa w Pierwszej Stolicy Polski, której inicjatorem i organizatorem jest Patryk Bogucki.

– Pomysł na maraton w Gnieźnie zrodził się 4 lata temu, gdy zastanawiałem się, gdzie mógłbym wystartować na wiosnę. Łódź i Kraków i nie do końca odpowiadały mi pod względem terminu i tras – mówi Patryk Bogucki. – W trakcie moich treningów odkryłem w Gnieźnie trasę, o zbliżonym profilu jak na maratonie w Berlinie, gdzie dotychczas padło wiele rekordów świata. Pomyślałem, czemu nie spróbować zorganizować maratonu u nas? – dodaje.

Jego plany są bardzo ambitne, bo marzy mu się biegowe wydarzenie z ponad 7 tysiącami uczestników na trzech dystansach. W półmaratonie i na 5 km przygotowanych zostanie po 3 tysiące pakietów startowych, a na maratończyków czekać będzie kolejny tysiąc miejsc. Co najmniej kilkuset zawodników dodatkowo zgromadzić mają biegi dziecięce i młodzieżowe.

Obecnie Gniezno na biegowej mapie reprezentowane jest przez kwietniowy Bieg Europejski (10 km) oraz wrześniowy Bieg Lechitów na dystansie półmaratonu. Obie imprezy od wielu lat organizuje miejscowy Klub Sportowy „Altom”.

Kadr z internetowej transmisji konferencji prasowej Gniezno Maratonu

Zna się na rzeczy, ale na organizacji biegów niekoniecznie

Na pytanie o doświadczenie w organizacji biegów ulicznych Bogucki odpowiada, że w marcu zadebiutuje w roli dyrektora zawodów. Twierdzi, że dotychczas pomagał przy takich imprezach, ale do współpracy zaprosił osoby z sukcesami w branży eventowej. Na razie jednak nie chce podać ich nazwisk. Na co dzień pomysłodawca Gniezno Maratonu jest rzeczoznawcą majątkowym i zapalonym biegaczem. Na królewskim dystansie legitymuje się rekordem życiowym 2:33. Trenuje pod okiem Jacka Kostrzeby.

– Startowałem dwa razy w Berlinie, w niedzielę zmierzę się z trasą maratonu w Nowym Jorku. Podpatruję rozwiązania na tych biegach. Chciałbym, żeby kiedyś na trasie Gniezno Maratonu pojawiła się znana z prestiżowych maratońskich zawodów niebieska linia wskazująca najszybszą drogę do mety – zaznacza.

Trudno wyobrazić sobie organizację dużej imprezy biegowej bez wsparcia sponsorów. Ze względu na szybko rosnące koszty imprez sportowych wpływy z wpisowego zaspokajają coraz mniejszą ich część. Jak informuje Bogucki, aktualnie prowadzone są rozmowy z różnymi firmami. Nieoficjalnie wiadomo, że jedną z nich jest spółka skarbu państwa. Finansowe wsparcie imprezy ponoć zadeklarowały również władze miasta.

Nietypowy termin

Gniezno Maraton zaplanowany jest na 10 marca 2024 roku. To nietypowy termin, bowiem obecnie w Polsce biegi maratońskie odbywają się głównie w kwietniu. Przyszłoroczny sezon tradycyjnie otworzy Bieg Chomiczówki (11 lutego), potem będzie Półmaraton Wiązowski (25 lutego). Wczesną wiosną odbywa się również Recordowa Dziesiątka w Poznaniu (17 marca) i wreszcie Półmaraton Warszawski (24 marca).

 – Początek marca to świetny termin na organizację maratonu, bo nie koliduje z datą żadnej innej imprezy w kalendarzu – przekonuje Patryk Bogucki. – Wczesną wiosną odbywają się biegi w Tokio czy Sewilli, ale przecież nie każdy jest w stanie wybrać się na taką imprezę. Idealna temperatura do biegania maratonu to 7-10 stopni. Wierzymy, że właśnie taka będzie podczas naszych zawodów – dodaje.

Będą PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie?

Mimo, że impreza póki co jest tylko na papierze, Gniezno Maraton ubiega się o organizację 33. PZLA Mistrzostw Polski w Półmaratonie. Jeśli otrzyma status gospodarza tych zawodów będzie to kolejny przypadek, gdy lekkoatletyczna centrala wybierze ofertę biegu, który wcześniej nie odbył się ani razu.

W tym roku mistrzostwa w półmaratonie zorganizował klub sportowy Olimpia Grudziądz. Impreza nie zebrała najlepszych opinii, krytyczne uwagi zgłosił m.in. Marcin Konieczny. Narzekał na bruk i kocie łby, a także brak oznaczeń co 5 km, które powinny być standardem na imprezie tej rangi.

– Jako organizatorzy złożyliśmy do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ofertę, dostaliśmy rekomendację od Zbigniewa Rolbieckiego, że te mistrzostwa odbędą się tutaj, w Gnieźnie – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej Patryk Bogucki.

Zapytaliśmy w PZLA, czy wniosek Gniezno Maratonu o organizację Mistrzostw Polski w Półmaratonie faktycznie wpłynął do lekkoatletycznej centrali.

– Po kilku rozmowach telefonicznych z Panem Patrykiem Boguckim i zapewnieniach, że zostaną spełnione wszystkie warunki, które postawiłem przed organizatorem, udzieliłem rekomendacji popierającej ich wniosek. Dyrektor Sportowy PZLA Krzysztof Kęcki przedstawi kandydaturę do zatwierdzenia przez Zarząd PZLA – informuje Zbigniew Rolbiecki, szef wyszkolenia bloku wytrzymałości w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

Jeśli mistrzostwa kraju odbędą się 10 marca w Gnieźnie to będzie to duża rewolucja w biegowym kalendarzu imprez mistrzowskich. Od co najmniej ponad 20 lat o medale na dystansie półmaratonu biegacze walczyli zawsze jesienią. Najpierw w Pile, a potem w Bydgoszczy, Iławie i Grudziądzu.

W dzisiejszej konferencji prasowej wziął udział Adam Głogowski, aktualny mistrz Polski w półmaratonie. Zapowiedział, że wystartuje w zawodach zaplanowanych na 10 marca.

– Pobiegnę na dystansie maratonu lub półmaratonu. Jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji w tej sprawie – mówi Adam Głogowski. – Na pewno będę w Gnieźnie i będę chciał pokazać się tutaj z jak najlepszej strony. Czekam na informacje dotyczące zawodników i jakie są plany organizatorów dotyczące tych biegów – dodaje.

Jakie trasy Gniezno Maratonu?

Gniezno to niewielkie miasto położone w województwie wielkopolskim zamieszkałe przez ponad 60 tysięcy ludzi. Z tego względu nie ma tu możliwości wytyczenia śladu półmaratonu lub maratonu jego ulicami. Dlatego organizatorzy planują trasy głównie na pętlach. Centrum biegu będzie położona poza centrum Gniezna ulica Witkowska, a start i meta maratonu mają znaleźć się w rejonie Galerii Piastova.

Jako pierwsi, o godzinie 9:00 na trasę wyruszyć mają maratończycy. O jej przebiegu na razie nie wiemy zbyt wiele. Wiadomo tylko, że po około 4 km odbije w kierunku Szczytnik Duchownych i dalej będzie prowadzić gminnymi drogami. Jak informuje Bogucki, już w tym tygodniu ogłoszony zostanie ostateczny kształt maratońskiej trasy, a następnie przeprowadzone będą atesty na wszystkich dystansach.

Trasa półmaratonu ma zostać wytyczona ulicą Witkowską – od jej początku do ronda w Lesie Jelonek. To dystans 3,5 km w jedną stronę, a więc jedna agrafka to 7 km. Taką pętlę biegacze mają pokonywać 3 razy. Zapytaliśmy organizatora, czy bierze pod uwagę ryzyko zatorów i chaosu na przy wpuszczeniu 3 tysięcy uczestników na trasę o takim kształcie.

– Półmaraton ruszy o 9:30, a więc pół godziny po maratonie, ulica Witkowska będzie już tylko do dyspozycji zawodników startujących na tym dystansie. To szeroka ulica z wylanym nowym asfaltem, wszyscy się pomieszczą. Poza tym planujemy wypuszczać biegaczy w kilku falach. Drogę zawodnikom elity torować będą zapewnione przez nas rowery i samochody – uspokaja Patryk Bogucki.

Jako ostatni rywalizację rozpoczną zawodnicy na dystansie 5 km. Wystartują o godzinie 12:00 i ścigać będą się na ulicy Witkowskiej. Za organizację biegów dziecięcych i młodzieżowych odpowiada klub LKS Atleta Gniezno. Ich trasy zostaną wyznaczona na ulicy Składowej.

Ile to kosztuje? Kiedy zapisy?

Jak na razie Gniezno Maraton nie ma strony internetowej, według zapewnień organizatora ma zostać uruchomiona niebawem. Organizatorzy zachęcają do śledzenia informacji w mediach społecznościowych imprezy. Formularz zgłoszeniowy i regulamin dostępne będą od jutra (3 listopada) od godziny 12:00 na stronie firmy DataSport.pl, która w Gnieźnie odpowiadać będzie za pomiar czasu.

Pakiet startowy na maraton kosztować będzie 180 złotych, za start w półmaratonie trzeba będzie zapłacić 120 złotych, a udział w biegu na 5 km organizatorzy wycenili na 70 złotych. Wpisowe na biegi dziecięce i młodzieżowe ustalono na poziomie 40 złotych. Na razie nie wiadomo, co wejdzie w skład pakietów startowych.

Autor: Marcin Dulnik

fot. w nagłówku Depositphotos.com