Mistrzostwa świata U20. Srebro polskiej sztafety mieszanej 4x 400 m!

W pierwszym dniu rozgrywanych w Peru mistrzostw świata juniorów (U20) polska sztafeta mieszana 4 x 400 metrów w składzie Michał Kijewski, Wiktoria Gajosz, Stanisław Strzelecki, Zofia Tomczyk i Jakub Szarapo wywalczyła srebrny medal.

Zdobyte wczoraj (27 sierpnia) w Limie srebro jest drugim medalem w historii polskich startów w sztafecie mieszanej na mistrzostwach świata juniorów. Pierwszy krążek biało-czerwoni wywalczyli przed trzema laty w Nairobi. Wtedy również zajęli drugie miejsce.

Sztafeta na medal

Awans do finału nasza reprezentacja zapewniła sobie pewnym zwycięstwem w trzeciej serii eliminacyjnej. Michał Kijewski, Wiktoria Gajosz, Stanisław Strzelecki i Zofia Tomczyk uzyskali czas 3:21.92 i tym samym zapewnili Polsce szansę na walkę o medal. Nasi zawodnicy na tym etapie rywalizacji uzyskali drugi czas wśród startujących.

W finale potwierdzili wysoką dyspozycję. Na pierwszej zmianie Kijewskiego zastąpił Jakub Szarapo, który mocno rozpoczął sztafetę. Później biało-czerwoni kontrolowali bieg i po bardzo ambitnej postawie na bieżni mogli cieszyć się ze srebrnego medalu. Polska uzyskała czas 3:20.44 i została wyprzedzona tylko przez świetnie dysponowanych szybkobiegaczy z Australii, którzy finiszowali z wynikiem 3:19.27. Na trzecim miejscu uplasowała się sztafeta Chin (3:21.27).

Jagoda Żukowska po zajęciu z czasem 11.79 czwartego miejsca w biegu eliminacyjnym na 100 metrów w półfinale uzyskała wynik 11.98 i zajmując ostatnią lokatę w swojej serii nie awansowała do jutrzejszego finału.

Do półfinałów nie wbiegli Oliwia Zimoląg (12.33) oraz Tomasz Bajraszewski (10.72). Na starcie biegu na 100 metrów nie zobaczyliśmy Marka Zakrzewskiego, który indywidualnie pobiegnie w Limie na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Wieloboistki walczą

Już pierwszego dnia mistrzostw w dalekim Peru do rywalizacji przystąpiły wieloboistki. Nieźle w otwierającym zmagania biegu na 100 metrów przez płotki zaprezentowała się Carmen Nowicka. Polka uzyskała piąty czas dnia – 14.16 – i poprawiła rekord życiowy. Paulina Nawrot osiągnęła 14.52.

W skoku wzwyż Nowicka osiągnęła 1.63, a Nawrot 1.57. W popołudniowej odsłonie siedmioboju Nowicka pchnęła kulą 11.01 i uzyskała 25.44 na 200 metrów. Nawrot osiągnęła 10.29 i 25.22. Po czterech konkurencjach ósme miejsce z dorobkiem 3170 punktów zajmuje Carmen Nowicka, a druga z Polek jest trzynasta i ma 3022 pkt.

Z awansu do finału skoku w dal cieszyła się natomiast Julia Adamczyk. Reprezentantka Polski zajęła w rundzie kwalifikacyjnej ósme miejsce z wynikiem 6.05. Żadna z uczestniczek zmagań nie przeskoczyła wynoszącego 6.40 minimum do finału.

Do finałów konkursu rzutu młotem nie awansowali nasi młociarze. Najpierw Szymon Groenwald uzyskał 67.33, a później startujący w grupie B Jakub Pracharczyk rzucił 65.74.

Źródło: PZLA, red