Kto powalczy o zwycięstwo w jubileuszowym 50. BMW Berlin Marathon?

Etiopczycy Tigist Ketema i Tadese Takele otwierają listę elity jubileuszowego 50. BMW Berlin Marathon, który w stolicy Niemiec odbędzie się w niedzielę, 29 września. Na listach startowych zawodów znajduje się ponad 50 tys. amatorów z całego świata.

Sensacyjna debiutantka

Tigist Ketema przyjedzie do Berlina jako zwyciężczyni tegorocznego maratonu w Dubaju. Etiopka wygrała wyścig z czasem 2:16:07, który jest nowym rekordem trasy i dziewiątym obecnie najlepszym czasem na liście all-time.

Co ciekawe, ten znakomity wynik osiągnęła w swoim pierwszym oficjalnym starcie na trasie o długości 42,195 kilometra. Jak wynika z danych World Athletics najdłuższym dystansem, jaki pokonała 25-latka na zawodach było 10 km. W kwietniu Etiopka pobiegła w Londynie, z czasem 2:23:21 zajęła siódme miejsce.

Do miasta nad Sprewą powróci Kenijka Rosemary Wanjiru, druga na mecie ubiegłorocznej edycji. Uzyskała wtedy wynik 2:18:00, a wcześniej wygrała maraton w Tokio z imponującym wynikiem 2:16:14. Na liście startowej znajdują się również dwie inne zawodniczki z Etiopii, Genzebe Dibaba i Yebrgual Melese, które mają najlepsze czasy poniżej 2:20:00, odpowiednio 2:18:05 i 2:19:36.

Przy tak wysokim poziomie sportowym maratonek możemy spodziewać się emocjonującej walki o miejsca na podium.

Faworyt z ambicjami

Największymi faworytami wrześniowego biegu wydają się Etiopczyk Tadese Takele i Kenijczyk Ronald Korir. W ubiegłym roku obaj stanęli w Berlinie na podium zajmując trzecie i czwarte miejsce kolejno z czasami 2:03:24 i 2:04:22.  Z pewnością będą chcieli powtórzyć to osiągnięcie.

Na liście startowej znajdują się również mocni Kenijczycy Cybrian Kotut i Kibiwott Kandie a także Etiopczycy Hailemaryam Kiros i Bazezew Asmare, którzy mają rekordy życiowe poniżej 2:05:00.

Warto zwrócić szczególną uwagę na Kibiwotta, do którego do 2021 roku należał rekord świata w półmaratonie (57:32). Jak na razie biegacz z Kenii jeszcze nie pokazał swojego wielkiego potencjału na królewskim dystansie, ponieważ jego maratońska życiówka to 2:04:48. Taki wynik uzyskał w ubiegłym roku na szybkiej trasie biegu w Walencji.

Ciekawe, jak w stolicy Niemiec poradzi sobie Kenijczyk Stephen Kiprop, który w kwietniu przekonująco wygrał maraton w Daegu z czasem 2:07:04.