Sabina Jarząbek obroniła tytuł mistrzyni Polski na 10 km

Sabina Jarząbek z KKL Kielce zwyciężyła w 13. PZLA Mistrzostwach Polski Kobiet na dystansie 10 km, które odbyły się w ramach 44. Międzynarodowego Biegu Warciańskiego im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Kielczanka ukończyła bieg z wynikiem 32:22, ustanawiając swój nowy rekord życiowy, zaledwie 14 sekund gorszy od rekordu Polski.

Czas uzyskany przez Jarząbek to nowy rekord mistrzostw Polski. Jak podał Tomasz Spodenkiewicz prowadzący w serwisie „X” profil Athletics News do tej pory listę najlepszych wyników otwierał rezultat 32:45 Izabeli Paszkiewicz z 2022 roku.

– Dla docenienia wyniku Jarząbek – w historii biegu na 10 000 metrów (na bieżni) 32:20 złamały dotąd tylko 4 Polki (Jarzyńska-Nadolska, Gruca, Panfil oraz Frankiewicz-Janowska – napisał.

Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Lisowska z czasem 32:44, który jest również rekordem życiowym zawodniczki AZS UWM Olsztyn.

Przetarcie Brzezińskiej

Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Brzezińska z CWZS Zawisza Bydgoszcz. To biegaczka, która niedawno zaczęła współpracę z trenerem Jackiem Wośkiem. Dzisiaj w pierwszym starcie pod jego wodzą osiągnęła wynik 33:05.

Mój trening zmienił się o 180 stopni. Od sierpnia trenując pod okiem trenera Wośka pracujemy teraz nad moją biegową słabszą stroną – wytrzymałością (tu mam spore braki ale i potencjał). Dlatego prędkości uzyskanie dziś w tym biegu to dobre przetarcie, którego potrzebowałam przed kolejnym ważnym cyklem przygotowań – napisała Aleksandra Brzezińska w mediach społecznościowych.

Zarówno Aleksandra Brzezińska jak i Aleksandra Lisowska szykują się do startu w maratonie, który 1 grudnia odbędzie się w Walencji. Przypomnijmy, że przed rokiem na jego trasie ta druga zawodniczka ustanowiła rekord Polski 2:25:52.

W kategorii open bieg na 10 kilometrów  w Kole wygrał Andrzej Starzyński z LKB Rudnik/4 PSAP, z czasem 30:23. W zawodach wzięło udział ponad 500 uczestników.