Opóźniony 18. PKO Poznań Maraton ze śmiercią w tle

Pod względem sportowym na maratonie w Poznaniu widzieliśmy zaciętą, pasjonującą walkę o zwycięstwo. Dominika Stelmach bieg ukończyła przekraczając linię mety… na czworakach. Niestety, cieniem na sportowym święcie maratończyków położyły się wydarzenia pozasportowe. Start 18. PKO Poznań Maratonu opóźnił się o 45 minut ze względu na pijaną obsługę trasy. Po biegu organizatorzy poinformowali także o śmierci jednego z uczestników.

Start 18. PKO Poznań Maratonu zaplanowany został na godzinę 9:00. Jednak ze względu na zastrzeżenia Wielkopolskiej Policji, organizatorzy zmuszeni byli przesunąć rozpoczęcie biegu o 45 minut. Zastrzeżenia dotyczyły odpowiedniego  i prawidłowego zabezpieczenia trasy oraz podejrzenia nietrzeźwości jednego z ochroniarzy zabezpieczających trasę biegu. Jeszcze w czasie trwania biegu, na stronie 18. PKO Poznań Maratonu pojawił się komunikat organizatora:

„Organizatorzy 18. PKO Poznań Maratonu wyrażają ubolewanie z powodu zaistniałej na starcie sytuacji. Informujemy, że wraz z Wielkopolską Policją i firmą odpowiadającą za zabezpieczenie trasy – Victory zostały podjęte kroki w celu wyjaśnienia sprawy opóźnienia rozpoczęcia zawodów.

Pierwsze spływające do nas informacje pokazują, że Wielkopolska Policja była zmuszona do przeprowadzenia kolejnego odbioru trasy, co przełożyło się na ostateczne opóźnienie startu zawodów. Wątpliwości Wielkopolskiej Policji dotyczącej zabezpieczenia wykonanego przez firmę Victory musiały być zweryfikowane przez Organizatorów 18. PKO Poznań Maratonu. Najważniejsze dla Organizatorów jest zapewnienie maksymalnego zabezpieczenia zdrowia i życia Uczestników, co pokazywaliśmy w ostatnich siedemnastu edycjach poznańskiej imprezy biegowej.

Organizatorzy prowadzą działania w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i konieczne do tego jest uzyskanie ostatecznych, szczegółowych raportów od Wielkopolskiej Policji oraz firmy Victory.

W związku z zaistniałą sytuacją pragniemy przeprosić wszystkich uczestników za utrudnienia i niedogodności spotkane na starcie zawodów.”

Wśród mężczyzn po fantastycznym samotnym biegu i finiszu laur zwycięzcy zdobył zawodnik z Ukrainy Iukhymchuk Mykola osiągając czas 02:14:30. Tuż za nim na podium stanęli Nduva Boniface Wambua (Kenia) z czasem 02:17:56 oraz Pramau Włodzisław (Białoruś) z wynikiem 02:19:46.
 

Wśród kobiet do zaciętego pojedynku doszło pomiędzy naszą reprezentantką Dominiką Stelmach, a maratonkami z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ostatecznie na podium zawodniczki stanęły w następującej kolejności Takada Haruna z wynikiem 02:40:49, Dominika Stelmach w czasem 02:42:39 oraz Hatakeyama Miyu z osiągniętym czasem 02:42:52. Polka, która 3 tygodnie temu wygrała 50-kilometrowy bieg ultra w Chinach prowadziła jeszcze do 35 kilometra, niestety później osłabła i z wielką determinacją walczyła o zajęcie drugiej pozycji oraz ukończenie biegu. Ostatecznie to się udało, ostatnie metry pokonując na czworakach.

W rywalizacji na wózkach z napędem pośrednim jako pierwszy na mecie zameldował się Rafał Wilk osiągając czas 01:03:53, a wśród kobiet Oroszova Anna z wynikiem 01:49:13.Wśród zawodników na wózkach z napędem bezpośrednim tryumfowali: Wilczyński Jarosław z czasem 03:06:51 oraz Trzcińska Joanna, która wśród kobiet osiągnęła najlepszy czas 03:50:45. 

18. PKO Poznań Maraton był dla wielu zawodników szczególnie szczęśliwy, gdyż wygrali cenne nagrody. Każdy zawodnik, który wrzucił do urny w Biurze Zawodów kupon konkursowy oraz ukończył maraton w czasie 6 godzin, miał szansę wygrać jedną z dziesięciu nagród finansowych po 1000 zł każda, trzech bonów o wartości 500 zł każdy na zakup odzieży sportowej w sklepach 4F, nagrody w postaci weekendu w Hotelu Sheraton w Stockholmie dla dwóch osób oraz wejściówkę na mecz Kolejorza uprawniającą do obejrzenia go z trybuny prasowej. Lista zwycięzców dostępna na stronie: www.marathon.poznan.pl. 

Organizatorzy 18. PKO Poznań Maratonu wystosowali oficjalne przeprosiny z powodu kłopotów z planowanym startem biegu:

„Podsumowując imprezę nie możemy jednak pominąć przeprosin z powodu opóźnienia na starcie 18. PKO Poznań Maratonu. To pierwsza sytuacja tego typu w całej historii poznańskich wydarzeń biegowych oraz wielka nauczka na przyszłość, z której wyciągniemy odpowiednie wnioski. Dołożymy wszelkich starań, aby uniknąć tego w przyszłych edycjach, zarówno Półmaratonu jak i Maratonu.

Dziękujemy Maratończykom za wyrozumiałość na starcie, fantastyczną atmosferę wsparcia oraz gratulujemy wspaniałych wyników na mecie!”

Niestety, w godzinach wieczornych pojawiły się jeszcze jeden, smutny komunikat: 

„Organizatorzy 18. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza informują, że na trasie biegu śmierć poniósł jeden z jego uczestników. Do zdarzenia doszło pomimo pomocy udzielonej biegaczowi przez służby medyczne. Ubolewamy nad tym faktem, a na ręce rodziny i bliskich składamy kondolencje. Okoliczności zdarzenia są badane przez Policję i Prokuraturę. Organizatorzy nie są podmiotem upoważnionym do udzielania wyjaśnień w tej sprawie.”

Wyniki 18. PKO Poznań Maratonu

 Mężczyźni:

 1. Mykoła Juchymczuk (Ukraina) 2:14.30

2. Boniface Wambua Nduva (Kenia) 2:17.56 

3. Włodzisław Pramau (Białoruś) 2:19.46

4. Valdas Dopolskas (Litwa) 2:21.06

5. Emil Dobrowolski (Polska) 2:22.48

Kobiety: 

1. Haruna Takada (Japonia) 2:40.49

2. Dominika Stelmach (Polska) 2:42.39

3. Miyu Hatakeyama (Japonia) 2:42.52

4. Swietłana Stanko (Ukraina) 2:59.19

5. Dagmara Owczarek (Polska) 3:10.20.

Pełne wyniki 18. PKO Poznań Maratonu