Cross Duathlon Gdańsk po raz pierwszy. Bezkonkurencyjny Daniel Formela

Cross Duathlon Gdańsk
Na starcie stanęło dokładnie 91 zawodniczek i zawodników nowej gdańskiej imprezy sportowej organizowanej przez Gdański Ośrodek Sportu. Faworytem do zwycięstwa był Daniel Formela, wicemistrz Europy w Duathlonie 2015 oraz aktualny mistrz Polski w Cross Duathlonie.
Potwierdził to już po pierwszym etapie biegowym, gdy ze sporą przewagą nad kolejnym zawodnikiem zameldował się w strefie zmian. Na trasie rowerowej, na której nie zabrakło dłuższych podjazdów, technicznych zjazdów, jeszcze powiększył swoją przewagę nad resztą stawki. Kolejne 5 km biegu było tylko czystą formalnością dla zawodnika z Wejherowa /KM SPORT + CTS – CZAJA TRAINING SYSTEM/.
Nigdy nie jest tak, że nawet jak jestem określany jako faworyt w jakichś zawodach, to czuję się spokojnie, pewien siebie. Zawsze daję z siebie wszystko, bez względu na to jak jestem przygotowany, ile trenuję, czy jestem w formie. Staram się nigdy nie kalkulować, bo wiem, że w sporcie los lubi ukarać. Ale miałem plan im mocniej, tym lepiej, jak najmocniej dam radę i jak najdłużej to utrzymać – mówił już na mecie Formela, który finiszował z czasem 1:19:04.
Drugi na mecie zameldował się gdańszczanin Tomasz Bagrowski /PADŁ NA RYJ TEAM/ z wynikiem 1:27:47. Trzecie miejsce przypadło Jakubowi Krzemińskiemu /TEAM VERGE POLSKA / BIKE U UP/ – 1:29:53.
Pierwszą kobietą na mecie okazała się Monika Kubiak /Gdańsk/ – 1:44:11. Ona również zdołała wypracować sobie bezpieczną przewagę nad rywalkami: drugą Anna Wróblewska /GRUPA ROWEROWA 3MIASTO/ – 1:52:25 i trzecią Wiesława Stachańczyk /ACTIVE-IT KOMPUTERYMARKOWE.PL/ – 1:58:45.
Nie do końca czułam się na siłach, bo powróciły problemy ze zdrowiem, bóle w nodze. W trakcie rywalizacji nie oglądałam się za innymi zawodniczkami. Nie wiedziałam, jaka była między nami różnica. Dobrze, że to już koniec sezonu i w końcu będę mogła odpocząć – przyznała po ukończeniu zawodów Kubiak
Na mecie każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal oraz posiłek regeneracyjny z zabytkowej kuchni polowej.
Trasa Cross Duathlon Gdańsk przebiegała szlakami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zawodnicy biegiem (5 km), rowerem (17 km) i znowu biegiem (5 km) pokonali sumę przewyższeń wynoszącą 283 m. 
Wielki podziw dla organizatorów. Tak zorganizowanej trasy nie widziałem jeszcze nigdy, a ścigam się prawie 20 lat. Liczba wolontariuszy na trasie, oznaczenie, zabezpieczenie medyczne dają zawodnikom bardzo duże poczucie bezpieczeństwa. Jestem super szczęśliwy, że taka impreza pojawiła się w Trójmieście – podsumował Daniel Formela, zwycięzca pierwszej edycji Cross Duathlon Gdańsk.

źródło: Gdański Ośrodek Sportu