XVII Bieg Niepodległości w Białymstoku

Bieg Niepodległości w Białymstoku
Około 1000 biegaczy wystartowało w 17. edycji Biegu Niepodległości w Białymstoku. Świętowanie rozpoczęło się od startu biegów dla dzieci i młodzieży. Później na trasę wyruszyli uczestnicy biegu na 5 km oraz nordic walking. W samo południe wystartował bieg główny na dystansie 10 km, którego zwycięzcami zostali Artiom Lokisz oraz Anna Gosk.


XVII Bieg Niepodległości w Białymstoku zdominowali goście z zagranicy, którzy na dystansie 10 kilometrów zajęli pierwsze cztery miejsca. Z czasem 30:49 zwyciężył Artiom Lokisz z Białorusi, przed Litwinem Justinasem Berzanskisem (30:57), Białorusinem Aleksandrem Kruglrnią (31:39) oraz jego rodakiem Igorem Tsetseruko (31:40). Najlepszym z Polaków był Damian Świerdzewski z Ostrołęki, który na mecie uzyskał czas 31:48. 
– Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w takim biegu. Wszystko jest na wysokim poziomie, duże zainteresowanie, wielu ludzi żyje sportem, a w szczególności bieganiem więc fajnie jest tutaj przyjeżdżać i startować. – mówił na mecie Artiom Lokisz.
Rywalizację na dystansie 10 kilometrów wśród pań wygrała reprezentantka gospodarzy – Anna Gosk. Zawodniczka Podlasia Białystok na mecie zameldowała się z czasem 34:40, wyprzedzając drugą na mecie Olgę Krautsovą z Białorusi (35:46) oraz trzecią Beatę Lupę (36:35). 
Jest to bardzo ważne święto i co roku startuje w takim biegu. Cieszę się, że wygrałam na własnej ziemi. Prowadziłam od początku do końca. Miałam kryzys, ale udało się wytrwać i dobiegłam pierwsza – powiedziała Anna Gosk


W biegu na 5 kilometrów z czasem 15:26 zwyciężył Rafał Wronowski. Drugie miejsce zajął Ramzes Mosiej (15:53) a trzeci był Marek Rzemieniecki (16:33). Wśród kobiet triumfowała Barbara Skrzypko, która na metę przybiegła w czasie 18:17, zajmując wysokie 5 miejsce w klasyfikacji open. Drugą zawodniczką XVII Biegu Niepodległości została Alicja Pietruczuk (19:35) a trzecia była Sylwia Dmuchowska (21:17).

Pełne wyniki biegu na 10 km

Pełne wyniki biegu na 5 km