Dawid Malina i Sylwia Ślęzak najszybsi w Strzelcach Opolskich

Strzelecki Bieg Uliczny im. Euzebiusza Ferta
562 zawodników wystartowało w 28. edycji Strzeleckiego Biegu Ulicznego im. Euzebiusza Ferta w Strzelcach Opolskich. Rywalizację na dystansie 15 kilometrów wygrał Dawid Malina przed Marokańczykiem Abderrahimem Elasrim oraz Marcinem Ciepłakiem. Wśród kobiet triumfowała Sylwia Ślęzak, na mecie wyprzedzając Ewę Kucharską i Dominikę Wiśniewską-Ulfik. 

Strzelecki bieg organizowany jest ku pamięci Euzebiusza Ferta, najwybitniejszego polskiego maratończyka na przełomie lat 50. i 60. Był mistrzem Polski w tej konkurencji w 1959 i 1960, wicemistrzem w 1958, 1962 i 1963 oraz brązowym medalistą w 1964. Oprócz tego odnosił wiele sukcesów w międzynarodowych zawodach głuchoniemych, gdyż jako 10-letnie dziecko zachorował i musiał się poddać operacji narządów słuchowych. Po zabiegu stracił częściowo słuch. Euzebiusz Fert na poważnie biegami zajął się dopiero w wieku 20 lat. Był zafascynowany Januszem Kusocińskim (1907-1940), znanym polskim biegaczem – mistrzem olimpijskim, rekordzistą świata.
To biegacz, który swoim przykładem inspirował innych do aktywności – mówi Małgorzata Kornaga z Urzędu Miasta w Strzelcach Opolskich. – Sam swoim przykładem pokazywał, że można biec nawet wybiegając do pracy z innej miejscowości, bo biegał często wyprzedzając nawet pociąg, który jeździł na tej samej trasie. Próbował te idee zaszczepić w sercach młodych strzelczan, którzy dziś podtrzymują tę tradycję, działają w sekcji biegowej i zachęcają młodzież do treningów, aby dziś dla nikogo te 15 kilometrów nie było specjalnym wysiłkiem, by mogli w grudniu, weekend przed gwiazdką stanąć na linii startu i pokazać innym biegaczom, na co ich stać – dodaje Kornaga.
Euzebiusz Fert (z prawej)       Fot. Wikimedia
Trasa XXVIII Strzeleckiego Biegu im. Euzebiusza Ferta prowadziła drogami w rejonie Osiedla Piastów Śląskich i Suchych Łanów – zdecydowana większość rywalizacji  na dystansie 15 kilometrów odbywała się na nawierzchni asfaltowej, ale w jednym miejscu trasa przebiegała przez… szkolny korytarz szkoły podstawowej.
Rywalizację, po raz drugi z rzędu zresztą, z czasem 48:13 wygrał Dawid Malina z Rybnika. 10 sekund za Maliną, na mecie zameldował się Abderrahim Elasri z Maroka (48:23), a na trzecim miejscu z wynikiem 50:06 finiszował Marcin Ciepłak z Rybnika. 
Po pierwsze lubię biegać w województwie opolskim, bo jest bardzo płasko, to też zawsze sprzyja przy otwartej przestrzeni mocnym powiewom wiatru, dzisiaj też to było odczuwalne – mówił na mecie Dawid Malina. – Charakterystyczne dla tego biegu jest przebieganie przez szkołę, co jest świetne. Wbiega się do szkoły i wybiega. Przy dzisiejszej temperaturze jest to taki podmuch lekkiego ciepła. Ten bieg to cztery pętle – jedna mała i trzy duże, ja nie lubię biegać na pętlach, ale przez to, że jest ta charakterystyczna szkoła, ma to swój urok -dodał zawodnik.
Pierwszą zawodniczką na mecie była Sylwia Ślęzak, która 15 kilometrowy dystans pokonała w czasie 55:23. Na drugim miejscu z czasem 56:07 rywalizację ukończyła Ewa Kucharska. Trzecie miejsce z wynikiem 56:32 zajęła Dominika Wiśniewska-Ulfik.  
Do mety XXVIII Strzeleckiego Biegu im. Euzebiusza Ferta dotarło 588 zawodników.